Zoologická zahrada ve Zlíně získala poprvé v historii samce slona afrického

6. září 2023 11:39

6. září 2023 dorazila do Zlína po devíti hodinách cesty vzácná 11 tun vážící zásilka. Sloním „holkám“ a slůněti ve zlínské zoo přijel nový parťák – samec slona afrického Jack.

V roce 2003 začala zlínská zoo s chovem slonů. Tehdy sem přijely tři samice slona afrického, které pocházely z volné přírody. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V Česku chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem. 

Chov těchto slonů ve zlínské zoo je úspěšný. V červnu 2021 se tu po inseminaci narodilo mládě, které je jediné mládě afrického slona odchované v České republice. V roce 2022 pak zahrada přestěhovala slony do nového moderního pavilonu s názvem Karibuni.

Dárkem k 20. výročí chovu slonů je samec slona afrického, který do zoo ve Zlíně na Lešné přijel 6. září 2023 z maďarské Zoo Sosto. Společnost třem samicím a mláděti tak bude dělat třicetiletý Jack. Podle ředitele zoo Romana Horského je začnou opatrně seznamovat hned po jeho příjezdu.

Samotný transport proběhl bez jakýchkoliv problémů, Jack vše skvěle zvládnul. Přesně o půlnoci vstoupil do svého nového domova v chovném zařízení v Karibuni, k velké radosti chovatelů se okamžitě začal zajímat i o potravu.

Zoo Zlín získala samce Jacka z maďarské Zoo Sosto, předtím také několik let pobýval ve švýcarské Zoo Basilej. „Má třicet let, váží úctyhodných 5 tun, na výšku měří 3 metry 30 centimetrů. V porovnání s našimi samicemi je to tak skutečný obr. Chov a práce se sloním býkem je odlišná od chovu samic, bude to pro nás určitě velká chovatelská výzva. Máme však zkušený tým chovatelů, naše chovatele jsme několikrát vyslali do maďarské zoo, aby se s Jackem seznámili. Sloního samce k nám doprovodili i jeho maďarští chovatelé, zůstanou u nás několik dnů. Teď je tu s námi také náš skvělý mentor Con Mul, věřím tedy, že vše úspěšně zvládneme,“ řekl k příjezdu Jacka ředitel Horský.

Zoo nyní chce slonímu samci dopřát co nejvíce klidu. „Každý transport je určitou zátěží pro zvíře. Jackovi tak byla před přepravou podána mírná sedativa, aby vše zvládnul v co největším klidu a pohodě. Máme velkou radost, že bez problémů přijímá potravu, vylučuje, to vše svědčí o skvělé zdravotní kondici. Nejbližší dny nyní stráví uvnitř pavilonu, dopřejeme mu dostatečný čas, aby si zvyknul na nové prostředí, na nové chovatele, postupně jej budeme také seznamovat s našimi slonicemi a slůnětem. Vše bude velmi pozvolné, bude záležet jen a jen na slonech. Věříme, že pokud se naplní naše předpoklady, Jacka ještě letos představíme návštěvníkům,“ nastínil průběh dalších dnů ředitel Roman Horský.

Chovatelé si od příchodu Jacka také slibují další mláďata, která by mohla vzniknout přirozenou cestou.

Spustit audio

Související