Zlínská houslařská dílna Pavla Celého vyrábí nejen nové housle, ale i kopie historických nástrojů

4. říjen 2023

Pozvání Českého rozhlasu Zlín k rozhovoru přijali Pavel Celý a Dominik Matúšů, houslaři ze zlínské houslařské dílny.

Houslařská dílna Pavel Celý se zabývá výrobou a opravami tohoto nástroje. Byla založena v roce 1997 a zpočátku se věnovala i výchově učňů. Dnes ji vede Pavel Celý ml., syn zakladatele, a se svými spolupracovníky se zabývají nejen výrobou nových houslí a jejich opravami, ale jsou schopni vytvořit také repliky historických nástrojů.

Jaký je rozdíl mezi starými a moderními houslemi? Jak staré musí být dřevo na výrobu houslí a jak dlouho “zraje” houslař? Kolik houslařů je v České republice? A co se na houslích nejčastěji opravuje?

Rozhovor s Pavlem Celým a Dominikem Matúšů, ve kterém zazní i píseň v doprovodu smyčcového nástroje s názvem fidula, nabízíme v záznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.