Zlínská houslařská dílna Pavla Celého vyrábí nejen nové housle, ale i kopie historických nástrojů
Pozvání Českého rozhlasu Zlín k rozhovoru přijali Pavel Celý a Dominik Matúšů, houslaři ze zlínské houslařské dílny.
Houslařská dílna Pavel Celý se zabývá výrobou a opravami tohoto nástroje. Byla založena v roce 1997 a zpočátku se věnovala i výchově učňů. Dnes ji vede Pavel Celý ml., syn zakladatele, a se svými spolupracovníky se zabývají nejen výrobou nových houslí a jejich opravami, ale jsou schopni vytvořit také repliky historických nástrojů.
Jaký je rozdíl mezi starými a moderními houslemi? Jak staré musí být dřevo na výrobu houslí a jak dlouho “zraje” houslař? Kolik houslařů je v České republice? A co se na houslích nejčastěji opravuje?
Rozhovor s Pavlem Celým a Dominikem Matúšů, ve kterém zazní i píseň v doprovodu smyčcového nástroje s názvem fidula, nabízíme v záznamu.
Související
-
Mít doma talentovaného bubeníka je „husté“, říká maminka dvanáctiletého Janka Pašky z Buchlovic
Dvanáctiletý bubeník Janek Paška z Buchlovic na Uherskohradišťsku získal letos ocenění Zlatý oříšek pro nejtalentovanější děti České republiky.
-
Nejlepší zpětná vazba je, když se studenti vracejí, říká šéf kroměřížské hudební akademie Netopil
V pátek 18. srpna 2023 startuje mezinárodní Letní hudební akademie Kroměříž, na kterou vedle mnoha studentů věnujících se hudbě směřuje i řada významných osobností.
-
Valašské gajdy, valašský gajdoš, valašské nářečí. To nabízí rozhovor s Petrem Sovjákem
Ve vysílání Českého rozhlasu Zlín jsme díky návštěvě Petra Sovjáka mohli představit i slyšet pravé gajdy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.