Mít doma talentovaného bubeníka je „husté“, říká maminka dvanáctiletého Janka Pašky z Buchlovic

Dvanáctiletý bubeník Janek Paška z Buchlovic na Uherskohradišťsku získal letos ocenění Zlatý oříšek pro nejtalentovanější děti České republiky. Kolik hodin denně na bicí hraje? A jak tuto životní výzvu přijali jeho rodiče? Proč jejich auto nestojí a ještě dlouho nebude stát v garáži? Dozvíte se v reportáži Markéty Macháčkové.

Ve třech letech začal sám "hrát" na polštáře, v pěti letech ho pak rodiče přivedli do hudební školy, aby se nenaučil nějaké zlozvyky. Nyní, ve 12 letech, získal talentovaný bubeník Janek Paška z Buchlovic na Uherskohradišťsku Zlatý oříšek, ocenění pro nejtalentovanější děti české republiky. Vydala se za ním redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková a zjistila, že jeho bubnování ovlivňuje chod celé rodiny.

Rodiče to ovšem berou „sportovně“. Na otázku, jaké je to mít doma mladého bubeníka, například maminka odpovídá: „Husté. Musíme hledat síly a čas, abychom mohli vytvářet podmínky.“  A dodává: „Myslím si, že na Jankově posunu má největší zásluhu jeho táta, protože s ním strávil bezpočet hodin jako posluchač ve zkušebně. Já jsem vždycky nedělní host.“

Sám Janek říká, že úspěchy nejsou zadarmo a vyžadují spoustu času a soustředěné práce. „I přes prázdniny makám a je to fuška. Ale když chci, tak vlastně dokážu všechno.“

Poslechněte si reportáž s Jankem a jeho rodiči.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.