Zámek Litenčice na Kroměřížsku obývají potomci starého šlechtického rodu, snaží se ho znovu zvelebit
Zámek v Litenčicích na Kroměřížsku měl od 15. století několik funkcí - od letního sídla arcibiskupa až po zemědělskou školu. Jeho krásu ale zničil v době po roce 1948, kdy přešel do rukou státu, záměr vybudovat v jeho interiérech expozici zemedělských strojů.
Zdevastovanou stavbu se teď snaží zvelebit původní majitelé ze šlechtického rodu Podstatzkých, kterým byla po roce 1992 vrácena v restituci. Richard Podstatzký s manželkou a dětmi obývají bývalý byt pro zahradníka a věnují se nejen renovaci, ale hlavně lesní a zemědělské výrobě a také například produkci vína.
Jak se bydlí na zámku? I o tom a o budoucnosti zámku v Litenčicích si s Richardem Podstatzkým povídala redaktorka Českého rozhlasu Zlín Leona Nevařilová.
Příběhy dalších polozapomenutých zámků, zámečků a šlechtických sídel ve Zlínském kraji můžete poslouchat v letním prázdninovém speciálu Českého rozhlasu Zlín každý čtvrtek ve 14:08. Reportáž i fotografie pak najdete na webu zlin.rozhlas.cz.
Související
-
Léta zavřený zámek v Liptále na Vsetínsku oživují místní nadšenci, už brzy pozvou na prohlídky
Dobrovolníci renovují v Liptále na Vsetínsku zchátralý zámek. Na opravu památky z 19. století totiž obec nemá peníze.
-
Není Lešná jako Lešná. Zámek u Valašského Meziříčí s nádhernou zahradou vás poučí o stromech
Kdo někdy slyšel spojení zámek Lešná, vybaví si zároveň zoologickou zahradu u Zlína. Málokdo už ale ví, že stejně pojmenovanou stavbu nalezne i poblíž Valašského Meziříčí.
-
Zámek Vizovice byl posledním majitelům zabaven během dovolené. Zůstaly v něm všechny osobní věci
Zámek ve Vizovicích na Zlínsku si nechal v polovině 18. století postavit královéhradecký biskup Heřman Hannibal z Blümengenu, v tehdy moderním francouzském barokním stylu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.