Z karlovické jedle a od stavitele z Valmezu. Obnovený vzácný kostel v Gutech bude mít valašskou stopu
Obnovu vzácného dřevěného kostela Božího těla z 16. století v Gutech, který loni v srpnu shořel, má na starosti odborník na dřevěné stavby Antonín Závada z Valašského Meziříčí. A jedle použitá na stavbu poputuje na sever Moravy z lesů v okolí Vsetína a Velkých Karlovic.
Vzácný dřevěný kostel Božího těla z 16. století shořel v Gutech loni počátkem srpna. Policie následně obvinila tři mladíky, že kostel zapálili úmyslně.
Antonín Závada, který se dřevěným stavbám věnuje už desítky let, byl v den požáru shodou okolností v Třinci. „Byl to pořádný požár, nezůstalo skoro nic. Co bylo ze dřeva, shořelo úplně,“ říká stavitel.
Závada se už v minulosti podílel například na obnově dřevěného kostela svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové. A pracoval také na velké opravě Libušína na Pustevnách v Beskydech.
Čeká se na památkáře
Za sebou má rekonstrukce tří desítek dřevěných kostelů, ale i stavby dřevěných rozhleden, větrných a vodních mlýnů. Téměř 40 let byl technickým náměstkem ředitele rožnovského skanzenu.
Původní kostelík byl postavený z jedlového dřeva, to však na Ostravsku v kvalitě potřebné na obnovu stavby není. „Nakonec jsme kvalitní jedle našli v okolí Vsetína a Velkých Karlovic, smrk bude z lesů ostravského biskupství,“ říká Závada.
Při obnově kostela v Hrabové bylo vše hotové do šestnácti měsíců, u stavby v Gutech to bude složitější.
„Čeká se na stanovisko památkářů, zatím nemáme pokyny, co zachovat,“ říká Závada.
Fotodokumentace chybí
Stavitel má výhodu v tom, že před pěti lety dělal v Gutech dokumentaci potřebnou pro opravu věže. A v archivu se objevilo také zaměření kostela z počátku padesátých let. „Není ale fotodokumentace,“ dodává Závada.
Ten je pověstný třeba tím, že nemá rád na stavbě motorové pily. „Techniku samozřejmě používáme, ale musí se s ní umět. U některých staveb jsem pily při vytváření spojů pro jednotlivé trámy zakázal,“ říká stavitel.
Stavba nového kostela začne pravděpodobně příští rok na podzim. Hotový by měl být na jaře 2019. Náklady se odhadují na 20 milionů korun.
Související
-
Unikátní převoz chléva, kolibiska i Libušín. Valašské muzeum bude investovat sto milionů
Opravy dřevěnic i přesuny celých staveb letos plánují v rožnovském skanzenu. Valašské muzeum v přírodě vydá na obnovu všech svých areálů bezmála sto milionů korun.
-
V nechvalně proslulé hradišťské věznici může být soud i...
Do chátrající budovy věznice je možné současně umístit jak muzeum věnované obětem vyšetřovatelů Státní bezpečnosti, tak i Okresní soud a státní zastupitelství.
-
Libušín získává původní podobu. Na Pustevnách už stojí nová stavba
Před třemi lety vyhořela historická chata Libušín na Pustevnách. Teď už tam opět stojí její větší část v podobě vědecké kopie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.