Z dílny do rozhlasového studia. Jak vznikal náš cimbál? Prozradíme v seriálu, zaposlouchejte se!
Cimbalfest ve Valašském Meziříčí
Květen každého lichého roku patří ve Valašském Meziříčí Cimbálovému festivalu, který pořádá Cimbálová asociace ve spolupráci s tamní ZUŠ Alfréda Radoka. Tyto obdivuhodné nástroje můžou lidé při festivalu poznávat i zkoušet s nadsázkou všude – na nádraží, na náměstí, na nádvoří zámku Žerotínů. Hlavním tématem festivalu je ale soutěž mladých cimbálových talentů.
Související
-
Cimbál ve skladbách autorů 20. století. Podívejte se na zahajovací koncert Cimbalfestu
Od roku 1995 se koná ve Valašském Meziříčí každé dva roky největší setkání hráčů na cimbál v Evropě. Nebude tomu jinak ani letos.
-
V Americe jsem trochu za exota, směje se první český student hry na cimbál na univerzitě v USA
„Spousta lidí si myslí, že cimbál je ryze folklorní nástroj, ale není tomu tak. Na cimbál se dá zahrát cokoliv,“ říká mladý cimbalista Matěj Číp.
-
VIDEO: Nový rozhlasový cimbál v premiéře. Cimbalisty a sólisty doprovodil BROLN
V čerstvě zrekonstruované budově Českého rozhlasu Brno máme nový koncertní cimbál. Ve čtvrtek 23. září si na něj poprvé zahráli cimbalisté. Podívejte se na koncert!
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.