Vyzkoušeli jsme stezku nad pratury. Má dvanáct zastavení včetně repliky králova stolce
Nadzemní Stezka praturů v Modré na Uherskohradišťsku je hotová.
Turisty čeká od začátku školního roku speciální pozorování života dvou praturů, které v únoru přivezli na Slovácko z Milovic. Na Moravu se tak vrátil tento druh po stovkách let.
Modřínová lávka za tři a půl milionu korun měří přes čtyři sta metrů. „Je to nejodolnější dřevo,“ vysvětluje správce areálu Živá voda Jiří Kroča.
Podívejte se. V Modré se po osmi stech letech zabydlují pratuři, společnost jim dělají kozy, ryby i oslíci

Pratuři se stali novou atrakcí expozice Živá voda, kterou Modrá rozšiřuje. Pratuři doplnili zvířata žijící v sousedním archeoskanzenu, který představuje život v období Velké Moravy.
Na stezce je dvanáct zastavení. Lidé si mohou prohlédnout i repliku králova stolce z nedalekého Bunče, součástí trasy je i rozhledna.
Ve výběhu jsou zatím dva pratuři, třetího by časem mohli dovést z Milovic.
Pratuři doplnili zvířata žijící v sousedním archeoskanzenu, který představuje život v období Velké Moravy.
"Zvažovali jsme, co ještě žilo v 9. a 10. století v našich podmínkách. Napadlo nás, že pratur by mohl být vhodným zvířetem, které bychom chtěli lidem ukázat. Byl tu poměrně rozšířený a žil vedle lidí tisíce let. Nyní se po nějakých 800 letech znovu vrací na Moravu," uvedl starosta Modré Miroslav Kovařík.
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jak KSČM přichází o majetky: Strana se zbavuje ‚nevyužívaných‘ budov, prodala i desítky pozemků
-
Rizikově pije skoro milion Čechů. Se závislostí se nejčastěji léčí ti ze Vsetínska, Zlínska a Jesenicka
-
Trumpova přestavba Bílého domu se prodražuje. Má právo otisknout svou vizi, říká amerikanistka
-
Ani policisté, ani vojáci, přesto mají zbraň. Na Slovensku se v ulicích objevily nové hlídky, četníci