Vsetínský soud dal tresty čtyřem ženám, které prodaly falešné covidové certifikáty o očkování

11. srpen 2023 15:10

Čtyři ženy dostaly na začátku srpna tresty od Okresního soudu ve Vsetíně za zajišťování falešných certifikátů o prodělaném očkování proti covidu. Na podzim 2021 je prodaly 74 lidem.

Podmíněné tresty odnětí svobody a peněžité sankce dostaly čtyři ženy ze Vsetínska za prodávání falešných covidových certifikátů. Dvě z potrestaných žen pracovaly v očkovacím centru Vsetínské nemocnice a na podzim roku 2021 vydávaly padělané potvrzení o očkování proti covidu. Jedna z nich navíc zničila více než 70 dávek vakcín.

Další dvě ženy sháněly zájemce o tyto očkovací certifikáty. Zprostředkovatelky posílaly potřebné údaje o zájemcích pracovnici očkovacího centra a vybíraly od zájemců částky od dvou do sedmi tisíc korun za jednu dávku. Tyto úplatky včetně kosmetiky a dalších věcí celkem dosáhly téměř půlmilionové hodnoty. Jedna z žen tehdy situaci vedení nemocnice sama oznámila a požádala o ukončení pracovního poměru.

Nejvyšší trest dostala hlavní organizátorka, a to 10 měsíců odnětí svobody podmíněně. Všem ženám soud udělil pěněžité tresty v různých částkách od 20 do 122 tisíc korun. Zároveň nařídil propadnutí finanční hotovosti a věcí, které za prodej falešných certifikátů ženy získaly. Celkem jde o částku přes 490 tisíc korun. Jedna z žen musí také uhradit Ministerstvu zdravotnictví téměř 50 tisíc korun za úmyslné ničení vakcín.

Padělané certifikáty ze vsetínského očkovacího centra získalo za úplatek 74 lidí. Mluvčí krajské policie ve Zlíně Petr Jaroš uvedl, že tyto lidi nyní policie v jednotlivých částech Česka podle jejich bydliště prověřuje pro podezření z podplácení.

 

Spustit audio

Související