Vinen je křeček. Stavbu dálnice z Hulína do Fryštáku podle zprávy ministra Ťoka brzdí soudní spory

25. únor 2019

Dopravní stavby v Česku brzdí aktivisté i spory o chráněné živočichy. Vyplynulo to ze shrnující zprávy ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) vládě.

Vláda bude zprávu projednávat ve středu.

V dokumentu, který získal deník Právo, jsou uvedeny významné dopravní stavby, které z různých důvodů skončily u soudů, případně na stolech úředníků.

Dálnice R 49 od Lípy přes Vizovice k hranicím je zbytečná. Ekologové ji chtějí blokovat dál

R 49 u Vizovic

Dálnice D49 má spojovat východní Moravu se západním Slovenskem, její stavba se povoluje už od roku 2002.

Někdy se proti nim postavili občané, jinde jim brání ekologičtí aktivisté. V několika případech se vzepřely dotčené obce.

Ve zprávě je zmiňována i dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem na Zlínsku. Tady je „vinen“ křeček polní a dalších 17 živočichů, které chtějí zachránit ekologičtí aktivisté ze spolku Egeria. Stavba sice nejprve dostala výjimku, že se může stavět, ale aktivisté ji napadli.

Když neuspěli u krajského soudu, šli také k NSS. Podle zprávy to „znemožňuje příslušným správním úřadům dále konat, tzn. nemůže být vydána změna územního rozhodnutí ani stavební povolení na hlavní trasu úseku dálnice D49“.

D49 je součástí evropské dopravní sítě TEN-T, na financování její stavby se mají podílet evropské fondy. Celkové náklady se pohybují kolem 15 miliard korun. Ředitelství silnic a dálnic stavbu slavnostně zahajovalo v září 2008, tehdy ještě jako R49.

autor: Český rozhlas Zlín
Spustit audio

Související