Ve Zlíně testují chytré veřejné osvětlení. Měly by to zařídit LED technologie a solární panely

12. srpen 2019 16:30

Technické služby Zlín testují sestavu pro veřejné osvětlení tvořenou solárním panelem, lithiovou baterií a LED technologií. Technologie má řadu výhod.

Solární panel, lithiová baterie s velkou kapacitou a LED technologie. Tak vypadá sestava pro veřejné osvětlení, kterou aktuálně testují Technické služby Zlín. Výhodou tohoto řešení je vedle ekologického provozu také jednoduchá instalace – například i do míst, kde nejsou k dispozici rozvody elektrické energie. Testování poskytne objektivní data pro rozhodování, zda se může tato špičková technologie stát do budoucna doplňkovou formou v systému veřejného osvětlení.

Sestavu tvoří osvětlovací prvek s LED technologií, solární panel s výkonem 275 W a lithiová baterie s kapacitou 100 Ah. Není tak potřeba žádný přívod elektrické energie, akumulátor by měl s velkou rezervou pokrýt potřebnou dobu provozu svítidla. „Pro nás jde v první řadě o systém, který nabízí nové možnosti pro lokality bez připojení na rozvod elektřiny. Výhodou je i jednodušší realizace, místo projektové přípravy a povolení stačí u solárního veřejného osvětlení jen územní souhlas,“ vysvětluje radní města Jiří Jaroš, do jehož kompetence spadají mimo jiné i smart řešení.

Solární panely pro veřejné osvětlení ve Zlíně

Solární prvky s akumulátorem pro účely veřejného osvětlení ale rozhodně nejsou levné. Pořizovací cena této konkrétní sestavy činí asi 60 000 korun. „Cílem testování je především konfrontovat teoretické hodnoty s praktickým provozem. Teprve pak se můžeme stanovit další postup,“ dodává Jiří Jaroš. Akumulátor by měl zajistit provoz až 40 hodin, což je dostatečné. „Průměrná doba svícení veřejného osvětlení je 14 hodin, ani v zimním období pak nepřesahuje 16,5 hodiny. Otázkou ale je, zda bude dostatečný osvit či jak se do provozních parametrů promítne případné zakrytí solárního panelu sněhem,“ přidává podrobnosti.

Technické služby Zlín pořídily dvě sestavy. První z nich je umístěna v areálu firmy v Loukách, další se v nejbližší době objeví na vybraném místě ve městě. Testování potrvá rok, což je minimální doba pro získání relevantních údajů. „Kromě toho jsme v loňském roce zahájili zkoušky nových svítidel LED Alpha Street. I to může být jedna z cest pro modernizaci veřejného osvětlení,“ dodává ředitel Technických služeb Zlín Jakub Černoch. Systém veřejného osvětlení ve Zlíně je rozsáhlý, celkem Technické služby Zlín provozují přes 11 700 kusů světelných bodů. Kromě toho se starají také o provoz více než 150 osvětlovacích prvků u přechodů pro chodce.

autor: Tomáš Patrick Hyánek
Spustit audio

Související