V Morkovicích na Kroměřížsku spustili projekt Stromák. Má zajistit užší sepětí dětí s přírodou ve městě
V obci každá ze tříd tamní základní školy vysadila dva stromy. Letos jich ještě letos půjde od země dalších šedesát.
Morkovice na Kroměřížsku včera slavnostně zahájily vlastní ekologický projekt s názvem Stromák. Přišly asi čtyři stovky školáků. Každá ze tříd tamní základní školy vysadila dva stromy. Trvale se o ně bude starat. Stromák obsahuje také mobilní aplikaci a internetové stránky. Jejich prostřednictvím můžou zájemci stromy adoptovat, starat se o ně, vysadit nové, nebo o nich zjistit dostupné informace. Školáci včera vysazovali prvních dvaačtyřicet stromů.
Okolí polní cesty nad Morkovicemi se včera hemžily stovkami dětí. Zápal pro zahradničení určitě není daný jen tým, že školákům odpadla díky projektu Stromák jedna vyučovací hodina. Dvaačtyřicet stromků vybírala zahradnice z Morkovicích Technických služeb Hana Doleželová. „Druhově to jsou stromečky, který vlastně přinášejí potravu i nějakým zvířatům, ptákům, nebo jsou to medonosné dřeviny pro včelky. Jsou tady hrušně, jabloně lesní, původní druhy. Jeřábi, dub, aby tady byly také nějaké ty žaludy,“ popsala Doleželová.
„My si myslíme, že je to dobrá akce. Že takto podporujeme přírodu. My tady budeme chodit, možná i odpoledne, abychom to tady kontrolovali,“ uvedl jeden z žáků. Každá třída si na své dva stromky pověsila identifikační cedulku. Projekt Stromák má především zajistit užší sepjetí dětí s přírodou. O stromky se budou starat celý rok, jen během letních prázdnin zajistí péči markovické technické služby.
„Děti by se měly starat o ty stromky, měly by je chodit navštěvovat. To už je domluvené se školou, že se na ně budou chodit dívat, jestli jsou v dobré kondici, jestli neschnou. Trávu kolem nich vytrhávat,“ připomíná morkovický nezávislý místostarosta Zděnek Frkal. Bodově přesně daný scénář samotného sázení stromků sice dostal za uši i díky živelnosti čtyř stovek školáků, nakonec to ale nikomu nevadilo. „Nebylo to prostě organizované tak, jak jsme si to představovali, ale ono to tak obyčejně s těmi dětmi bývá, že chtějí hned všechno. Takže ty starší ročníky, kteří přišli první, tak ti se pustili do toho, a ti nám to trochu pomotali,“ vysvětlil. Vysazování nových stromů v rámci projektu zdaleka nekončí. V Morkovicích na Kroměřížsku jich ještě letos půjde od země dalších šedesát.
Související
-
Další kus Ščúrnice v Bílých Karpatech je díky dárcům ve správě ochránců přírody
Komplex přes sto let starých jedlobukových a jedlových lesů v Bílých Karpatech. Jádro lesa se rozkládá na východním úbočí vrchu Ploščiny.
-
Sídliště lovců mamutů, vojenské cvičiště a muzeum v přírodě. Tak šel čas na Rochusu nad Hradištěm
Archeologové našli na Rochusu stopy sídliště lovců mamutů z doby před více než třiceti tisíci lety.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.