V Lidečku na Vsetínsku chybí v mikulášské družině anděl, součástí průvodu jsou ale třeba kůň a smrtka

6. prosinec 2021

Lidečko na Vsetínsku stejně jako jiné lokality obcházely mikulášské družiny. Masky se tu dědí z generace na generaci a oblékají je jen pořádní chlapi.

Je to tradice, která trvá už dvě sta let a nemá v Evropě obdobu. Na Valašsku chybí v mikulášské družině anděl. Zato tam chodí smrtka, která bývá v průvodu zařazena až na konci.

Na obchůzky se v Lidečku na Vsetínsku vydávají v maskách místní dobrovolní hasiči. Některé kostýmy totiž váží až 25 kilogramů, takže je musí nosit jen „pořádní chlapi“. Oblékání do historických masek čertů z ovčích kůží a ježčích bodlin, které se v obci na Valašsku dědí z generace na generaci, jim trvalo přes dvě hodiny.

Byla u toho i naše reportérka Gabriela Hykl a nabídnout tak můžeme nejen reportáž, ale i fotografie.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...