Už 170 let se tam setkávají bratři. Horám s tváří anglického parku vévodí Velká Javořina

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Velká Javořina

Velkou Javořinu proslavily především Slavnosti bratrství Čechů a Slováků.

Nejvyšší vrchol Bílých Karpat Velká Javořina je v nadmořské výšce 970 m. Není to sice nejvyšší kopec Zlínského kraje, zato je součástí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a jedné z šesti biosférických rezervací UNESCO u nás. Snad už jste slyšeli, že je to nejbohatší středoevropská lokalita divokých orchidejí a taky motýlů.

Každý nadšený přírodovědec a znalec tohoto místa zdůrazní, že Bílé Karpaty jsou hory s tváří anglického parku. Asi to nepoznáte hned při první návštěvě. Oblast je poměrně rozsáhlá, má rozlohu 747 km2. Takže záleží na tom, kam přesně a v které roční době se do Bílých Karpat vydáte.

Pohoří je zčásti v Česku a zčásti na Slovensku. Přímo na státní hranici, jako třešinka na dortu, je nejvyšší vrchol Velká Javořina. Většinou bývá i cílem první návštěvy Bílých Karpat. Třešinkou na dortu pro vyznavače pěší a cyklistické turistiky jsou zase stezky, které k němu vedou. Je jich několik, na naší i slovenské straně. Nejbližším centrem a výchozím bodem u nás je obec Strání na Uherskohradišťsku.

Velká Javořina

Velkou Javořinu proslavily především Slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Bývají koncem července a poslední den v roce se zase zapaluje vatra přátelství. Pravidelně se obě akce konají od konce minulého století.

Tradici setkávání Čechů a Slováků na tomto místě už před více než 170 lety založili národní obrozenci, aby dokázali, jak jsou si oba národy blízké. Velká Javořina s krásnými výhledy do okolní krajiny je okouzlila a její poloha pro tábory lidu, jak se v té době říkalo, maximálně vyhovovala.

Traduje se, že slovenský spisovatel a politik Hurban, předpokládám Svetozár Hurban-Vajanský, pronesl věštbu: „Tu bratia vždy se stretať budú“, a měl pravdu, „stretrávajú sa“ dodnes a ze stejného důvodu. I když tradice byla ve dvacátém století několikrát zrušena a zase obnovena. Novodobá historie javořinských slavností začala v roce 1990 odhalením Památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti. Autorem díla je známý sochař Otmar Oliva z Velehradu.

Velká Javořina je a určitě i zůstane symbolem dobrých mezilidských vztahů Čechů a Slováků. Jako přírodní lokalita je zase výjimečná tím, že v jejím teritoriu je jedna nejstarších rezervací na Moravě, vyhlášena byla v roce 1909. Je to prales, podle místních tajuplný díky přirozené skladbě vzácných rostlin a živočichů.

Lidé slaví konec roku na Velké Javořině
Spustit audio
autor: Věra Hotařová

Související