Hledá se kočka divoká. Bílé Karpaty jsou pro ni ideální místo, říkají ekologové

Do podhůří Bílých Karpat nyní vyrážejí ochránci přírody, aby se pokusili najít kočku divokou. V tuzemsku jde o jedno z nejvzácnějších zvířat.

Divoká kočka je vzácnější než rys, ale splést si ji můžete s běžným vesnickým kocourem. V tomto období vrcholí její říje neboli mrouskání.

U Petrůvky v Bílých Karpatech tak nyní ochranáři pátrají po stopách tohoto zvířete. „Bílé Karpaty jsou pro kočky divoké velmi vhodným prostředím,“ vysvětluje Pavel Dekař z Hnutí Duha.

Ekologové tak hledají místa pro umístění fotopastí, které by pomohly zjistit, zda se kočky divoké skutečně v Karpatech objevují.

Podle Pavla Dekaře je divoká kočka jeden z nejvzácnější živočichů, poslední informace o větších skupinách se objevily v 19. století.

Přírodovědci vyfotili před třemi roky kočku divokou na slovenské straně Bílých Karpat v okolí Vršatce.

„Jde o první novodobý důkaz přítomnosti této šelmy v Bílých Karpatech. Na sérii fotografií je kočka zachycena, jak si nedaleko doupěte brousí drápy nebo se vyhřívá na slunci, což nasvědčuje trvalejšímu výskytu šelmy,“ uvedl dříve Jan Piňos, mluvčí Hnutí Duha, které divoké kočky sleduje.

Kočka divoká je podobná kočce domácí. Je ale větší. Zatímco běžná dospělá kočka dělá stopu velkou tři centimetry, divoká kočka ji má až pěticentimetrovou. Má mohutný huňatý kulatý ocas a fleky v srsti má jen velmi jemné. Pro člověka nebezpečná není, je velmi ostražitá a vyhýbá se mu.

Kočka divoká žije na rozsáhlých územích Evropy, Afriky a Asie. Vyznačuje se šedo-hnědo-černou barvou srsti v rozličné barevné kombinaci. Váží většinou mezi 2 a 8 kilogramy, nejčastěji 3 až 6 kg. Dožívá se obvykle 12–14, výjimečně až 20 let. V České republice se až na výjimky přirozeně nevyskytuje.

autoři: rv , Tomáš Fránek

Související