Unikátní záběry. Fotopast v lesích na Vsetínsku poprvé zachytila scénu, kdy vlk sežral rysovi kořist
Jde o takzvaný kleptoparazitismus, který je v Česku obvyklý třeba u lišek nebo kun a taky u divokých prasat
Fotopast v lesích na Vsetínsku zachytila poprvé v historii odcizení rysí kořisti vlkem.
Jde o takzvaný kleptoparazitismus, který je v Česku obvyklý třeba u lišek nebo kun a taky u divokých prasat. Záznam vlka a rysa se ale ochráncům přírody podařilo zaznamenat vůbec poprvé.
Podle mapování ochranářů se nyní v CHKO Beskydy a v pohraničním slovenském území pohybuje cca 12 dospělých rysů.
Jedna vlčí smečka je v Javorníkách převážně na slovenské straně, v Moravskoslezských Beskydech byly nalezeny stopy dalších dvou zvířat, na severu CHKO Beskydy pak jednoho vlka.
Čtěte také
„Počet rysů zůstává stabilní. Počet vlků roste,“ říká Michal Bojda.
Rysi byli zjištěni na tradičních lokalitách Chráněné krajinné oblasti Beskydy (Čertův Mlýn, Kněhyně, Smrk, Lysá hora, Travný), v lesích kolem vodárenské nádrže Šance a v pohraniční části Beskyd (Bílý Kříž - Malý Polom).
Další jedinci byli zaznamenáni v Javorníkách, kde se rozsáhlejší rysí teritoria nacházejí na slovenském území. Potěšující bylo podle ochranářů zjištění rysa ve Vsetínských Beskydech, protože v předešlých letech se zde tyto šelmy objevovaly vzácně.
Stopy medvědice Emy, která se „proslavila“ svým pohybem na Vsetínsku nyní ochránci přírody nenašli. Podle Bojdy je nejspíš i se svými mláďaty na Slovensku.
Související
-
Valašská medvědice Ema nachodí v Beskydech a Javorníkách desítky kilometrů. Má ráda maliny
Sledovaná medvědice, která se vyskytuje na česko-slovenském pomezí, se podle dat z telemetrického obojku pohybuje na území rozlehlém asi 1300 kilometrů čtverečních.
-
Najdou se v Bílých Karpatech stopy vlků a rysů? Pátrači vyrazí do hor
Ochránci přírody budou opět v Beskydech pátrat po velkých šelmách. Letos poprvé tak učiní i v Bílých Karpatech.
-
Usadí se v Beskydech vlčí smečka? Do hor jdou dobrovolníci, hledají stopy vlků a rysů
Rys ostrovid a vlk obecný jsou v Česku chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.