Unikátní průzkum. DNA ukázalo, že na Uherskohradišťsku stále žijí potomci lidí z Velké Moravy
Výzkum organizovalo Moravské zemské muzeum, konkrétně jeho Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti.
Na Uherskohradišťsku dodnes žijí potomci lidí z období Velké Moravy. Vyplývá to z unikátního antropologicko-genetického výzkumu, při kterém odborníci před nedávnem odebírali dobrovolníků sliny pro porovnání DNA.
Archeologové porovnávali DNA 340 dnes žijících lidí a 75 vzorků získaných z kosterních pozůstatků ze středověkého pohřebiště v Uherském Hradišti-Sadech.
Velká Morava měla stovky otroků. Výstava přibližuje neznámou část historie
V Archeskanzenu Modrá na Uherskohradišťsku začíná výstava mapující otrokářství v době Velké Moravy.
Zjistili, že osmnáct respondentů je téměř jistě potomky lidí z doby Velké Moravy, případně z následujícího období. "Máme bezpečně doloženo, že mezi námi žijí lidé, jejichž předci byli pohřbeni na Sadské výšině od 9. do 13. století," řekl vedoucí Centra slovanské archeologie Luděk Galuška.
Výzkumu se účastnili muži i ženy z vybraných měst a obcí Uherskohradišťska a okolí. Šlo mimo jiné o nositele příjmení, o němž se v obcích traduje, že svým původem sahá hluboko do minulosti.
Podle generálního ředitele Moravského zemského muzea Jiřího Mitáčka se odborníci při výzkumu obraceli na lidi, jejichž rodiny žily na zmíněném území v 16. a 17. století, což mohli prokázat například zhotovenými rodokmeny, případně šlo jejich předky dohledat v dobových pozemkových knihách.
Genetický výzkum představuje jen část celkového zkoumání pohřebiště v Uherském Hradišti-Sadech. Kromě archeologických nálezů se odborníci zajímají například o stravování lidí žijících zde v raném a vrcholném středověku, zabývají se antropologickými výzkumy i historickými studiemi. Výstupem zkoumání bude knižní trilogie nazvaná Uherské Hradiště-Sady s podtitulem 500 let křesťanství ve střední Evropě. Její první díl by měl podle Galušky vyjít ještě letos.
V Uherském Hradišti-Sadech se pohřbívalo už v devátém století, tedy v době Velké Moravy, ale i v následujících třech až čtyřech staletích, kdy na místě stál kostel. V jeho okolí bylo pohřbeno více než 870 lidí, jde tedy o nejrozsáhlejší kostelní pohřebiště z dané doby v České republice. Centrum slovanské archeologie zřídilo Moravské zemské muzeum Brno v Uherském Hradišti jako své pracoviště od dubna 2015. Archeologové muzea však působí na Uherskohradišťsku od poloviny 20. století.
Související
-
Objeví se další unikátní soška? Stavba obchvatu Otrokovic se blíží, archeologové zkoumají terén
Dostavba jihovýchodní části obchvatu Otrokovic, který je součástí dálnice D55, odkryje další část rozsáhlého sídliště z doby bronzové.
-
Podívejte se. Archeologové objevili v Uherském Brodě suterény středověkých domů
Pět suterénů středověkých domů objevili archeologové při záchranném výzkumu v Hradišťské ulici v Uherském Brodě.
-
Přilba avarského bojovníka i velkomoravské šperky. Profesionální i amatérští archeologové vystavují
K vidění je tak třeba zbroj a přilba, které také patřila zřejmě avarskému bojovníkovi. Podobný nález nemá v Evropě obdobu.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fico kopíruje ruské narativy, není neutrální. Šance na mírové rozhovory na Slovensku je nízká, říká expert
-
ONLINE: Ukrajina zasáhla ruský sklad. Měly se v něm nacházet drony Šáhed
-
‚Vytáhněte všechny ven.‘ Jihokorejský prezident povolil armádě při vyhlášení stanného práva střílet
-
Zelenskyj se opřel do Fica. Obvinil ho z otevření druhé energetické fronty na pokyn Putina