Umění kopaničářských výšivek předávají místní tetičky zájemcům z celé republiky
Co jsou príramky, ljamec, nebo jakými barvami a vzory se vyšívá kroj na Moravských Kopanicích se učili účastníci celodenního příměstského tábora vyšívaček ve Vápenicích u Starého Hrozenkova.
Čtěte také
Každé pondělí se ve Vápenicích u Starého Hrozenkova schází vyšívačky, které udržují tradici vyšívání zejména krojů. A každoročně tu také pořádají celodenní akci pro zájemce o vyšívání, aby jim předali své zkušenosti a dovednosti.
Tamní zkušené tetičky letos takto své znalosti předávaly už po osmé a zájemci na Kopanice přijeli z celé republiky. Setkání zájemců o vyšívání navštívila i redaktorka Českého rozhlasu Zlín Karolína Wernerová, a můžeme vám tak nabídnout reportáž, fotografie i video z této příjemné akce.
Související
-
Kateřině Tučkové jsme přičarovaly ženicha, říká rodačka z Kopanic Eliška Křižková
Hostem na rozhlasové Pohovce Jožky Kubáníka byla folkloristka, hrdá propagátorka krás Kopanic a spoluautorka několika knih o tomto kraji Eliška Křižková.
-
Moravské Kopanice – kraj, kde se dodnes dochovaly zvyky, tradice a specifické nářečí
Nadhled a moudrost předků se skrývá v jejich vyprávění, lidových tradicích i samotné řeči. Jaká je řeč lidí z moravských Kopanic? A je stále živá?
-
Čarovné Kopanice
V reportáži vás přeneseme na moravské Kopanice, které v minulosti prosluly především magickými praktikami tamních léčitelek zvaných bohyně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.