Spalničky se šíří dál. Ve Zlínském kraji jsou nakaženi už čtyři lidé

Spalničkami se letos nakazilo více lidí než za celý loňský rok.
Spalničkami se letos nakazilo více lidí než za celý loňský rok.

V Česku už  letos onemocnělo víc lidí než za celý loňský rok.

Ve Zlínském kraji se spalničkami nakazili už čtyři lidé, dva muži a dvě ženy. Všechny hospitalizují na infekčním oddělení v Uherském Hradišti. Tři nakažení nebyli proti nemoci očkovaní, čtvrtý ano.

Kvůli snížené imunitě, dané jinou závažnou nemocí, ho ale očkování nedokázalo ochránit. Virus spalniček se přenáší kapénkovou infekcí a to přes sliznice nosohltanu a spojivek.

Onemocnění se projevuje horečkou, rýmou, kašlem, zánětem spojivek. Na sliznici v ústech se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím.

Spalničkami se za prvních 69 dní letošního roku nakazilo v Česku víc lidí než za celý loňský rok. Lékaři evidovali k 10. březnu 231 případů, loni za celý rok 203. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu.

Nejvíc nemocných je ve věku 35 až 44 let, a to 67. Tuto věkovou skupinu podle odborníků méně chrání očkování v dětském věku, protože dostávala jen jednu dávku vakcíny, zatímco mladší dvě. Imunita se vytváří také po prodělání choroby. Pětatřicet nemocných bylo ve věku 25 až 34 let a v kategorii 45 až 59 let. Onemocnělo také 27 dětí od jednoho roku do čtyř let. Dalších 16 nemocných dětí bylo mladších.

Spustit audio

Související