Sklárna ve Strání-Květné jako jedna z posledních ctí fortel a tradice
Ručně vyráběné sklo dříve kupovali zejména movitější lidé, dnes ho oceňují hlavně vinaři a sommeliéři.
Výroba skla v Květné na Uherskohradišťsku má už víc jak dvousetletou tradici a v době největšího rozkvětu místní sklárny zaměstnávaly 550 lidí. Za dobu existence byla výroba přerušena jen dvakrát – za druhé světové války a letos kvůli epidemii kornaviru. Na začátku července se naštěstí podařilo výrobu obnovit, i když zatím jen z poloviny.
Sklárna v Květné, která je částí obce Strání, otevřela v sobotu 8. srpna své brány veřejnosti. Návštěvníkům představila výrobu ručního skla, kterou jsou tamní skláři pověstní. K vidění bylo tavení, foukání, broušení, leptání i malování skla.
Skláři v Květné dokáží denně vyrobit 350 skleniček. V automatizovaných výrobnách je to přitom až 60 000 kusů denně. I když se ruční výroba pak odráží na ceně, má zákazníky, kteří to ocení. Jsou to hlavně vinaři a sommeliéři, kteří jsou pro sklárnu v Květné dlouhodobě nejdůležitější odběratelé.
Související
-
Sklárny v Karolínce končí po 160 letech. V Květné se lidé vrátí do práce na začátku července
Sklárny společnosti Crystalex CZ v Karolince na Vsetínsku končí výrobu
-
Alois z Lichtenštejna založil sklárnu v Květné. Ta má unikátní zakázku, do knížectví pošle sklenice
Sklárna v Květné na Uherskobrodsku získala unikátní zakázku pro dědičného prince Aloise z Lichtenštejna, který v Lichtenštejnském knížectví vykonává funkci hlavy státu.
-
Cimbálová muzika je základ hudebního světa, říká houslista a rodák ze Strání Marco Čaňo
Zlomovým momentem byla pro hudebníka účast na akademii Václava Hudečka.
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.