Sdílejte, toto vám média neřeknou! Tak většinou končí nepravdivé zprávy na sítích o koronaviru
Jednou z nejvíce ohrožených skupin falešnými zprávami mohou být podle odborníků na komunikaci hlavně senioři. Falešné zprávy se ale dají poměrně snadno rozpoznat.
V posledních dnech se na internetu šíří často nepravdivé nebo nepodložené informace o koronaviru. Novým trendem jsou lživé SMS zprávy nebo zasílání hlasových zpráv. Lidé by neměli neověřené zprávy sdílet nebo je dál přeposílat, upozorňuje Jaroslav Valůch z organizace Transitions, která se věnuje ověřování faktů.
Čtěte také
„Vysoce nespolehlivou zprávou je většinou všechno, co začíná slovy, typicky – můj známý má známého v práci, který říkal, že… A většinou ty informace nebo zprávy končí slovy – sdílejte, toto vám média neřeknou. Na to určitě pozor, protože to jsou většinou nesmysly,“ uvedl příklad v rozhovoru pro Český rozhlas Zlín Valůch.
Celý rozhovor s Jaroslavem Valůchem si můžete poslechnout ze záznamu.
Související
-
Zapojte se do folklórní výzvy! Pošlete nám vaše nahrávky a v dubnu je uslyšíte v rozhlasovém éteru
Všichni momentálně procházíme novou a neznámou situací. Ale už teď je jasné, že živá kultura přežije a lidová muzika také.
-
Celní úřad zakázal lihovaru Žufánek výrobu dezinfekčního gelu
Důvodem zákazu výroby dezinfekčního gelu bylo podle vyjádření jednatele lihovaru to, že firma na produkci gelu neměla povolení.
-
Odběry okýnkem auta zavedla i zlínská nemocnice, pacienta musí poslat epidemiolog nebo praktik
Do stanu na parkovišti Baťovy krajské nemocnice mohou k odběru přijet lidé pouze na doporučení epidemiologů nebo svých praktických lékařů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.