Řidiči autobusů MHD ve Zlíně zachraňovali sebevraha, který se pokusil oběsit na označníku zastávky

Blesková reakce řidičů Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice pravděpodobně zoufalému muži pomohla zůstat naživu. S podobnou situací se řidiči DSZO setkali poprvé.

Tragédii pravděpodobně zabránil v pondělí řidič autobusu MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO) na lince 31 z centra Zlína směrem do Jaroslavic. Když dojížděl na zastávku Morýsovy domy, spatřil na označníku zastávky viset oběšeného člověka. Dokázal pohotově zareagovat a zajistit rozhodující pomoc.

Případ se stal v pondělí 1. července na lince 31. Pravidelný večerní spoj do Jaroslavic měl zastavovat na zastávce Morýsovy domy ve 20.41 hodin. „Když autobus dojížděl k zastávce, všiml si nejdříve mávající ženy na nástupišti. Vzápětí rozeznal zhroucenou postavu muže, který byl za hrdlo zavěšen na označníku zastávky,“ popsal mluvčí Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Vojtěch Cekota.

Do záchrany a hlídání bezvládného, ale ještě žijícího nešťastníka, než přijela sanitka a policejní hlídka, se zapojil rovněž řidič dalšího autobusu MHD.
Vojtěch Cekota, mluvčí Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice

Řidič reagoval okamžitě. Vystoupil z autobusu, bleskově zhodnotil situaci, potom skočil do vozu pro nůž, aby s ním látku bavlněného trička, ze kterého si nešťastník zhotovil oprátku, přeřezal. Bezvládné tělo kleslo na chodník. Řidič pak rychle uvolnil látku, která byla utažena kolem mužova krku. Samozřejmě také ihned telefonoval pro lékařskou pomoc.

„Do záchrany a hlídání bezvládného, ale ještě žijícího nešťastníka, než přijela sanitka a policejní hlídka, se zapojil rovněž řidič dalšího autobusu MHD, který směřoval do vozovny a zastavil u Morýsových domů o pár minut později. Je pravděpodobné, že včasný zásah cestující na zastávce a řidičů MHD pomohl zoufalému muži zůstat naživu,“ zdůraznil mluvčí Cekota.

„Naši řidiči se na linkách setkávají s různými neočekávanými událostmi, kolapsy cestujících i dopravními nehodami, při kterých občas poskytují první pomoc. Pokus o oběšení se na označníku zastávky a zachraňování postiženého, aby měl ještě šanci se vrátit do života, však evidujeme poprvé,“ poznamenal hlavní dispečer DSZO Josef Polách.

Spustit audio

Související