Aplikace Záchranka už funguje také na Slovensku. Premiéru měla na Kohútce

Aplikace v Česku funguje od března 2016, v telefonech ji má již téměř 800 000 lidí, letos je evidováno přes 12 300 tísňových volání.

Česká aplikace Záchranka funguje ode dneška také na slovenských horách.

Nově přivolá slovenskou Horskou záchrannou službu. Aplikaci má v mobilních telefonech téměř osm set tisíc uživatelů.

Horští záchranáři dnes službu pro Slovensko představili na Kohútce. Pokud člověk zavolá o pomoc ze slovenských hor, aplikace odešle nouzovou zprávu dispečinku horské záchranné služby. Ve zprávě je nejen GPS poloha volajícího, také jeho zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké nebo stav baterie telefonu.

Před 45 lety byla vyhlášena CHKO Beskydy. Jsou to poslední živé hory, říká šéf správy

Beskydy

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy, která byla vyhlášena 5. března 1973, je svou rozlohou 1166 kilometrů čtverečních největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. 

Autor aplikace Záchranka Filip Maleňák uvedl, že už od vzniku aplikace tvůrcům uživatelé psali, aby právě na Slovensku konkrétně v Tatrách fungovala taky.

Právě tam jezdí čeští turisté často na dovolenou a záchranáři tak zasahují u desítek případů ročně. Tvůrci proto Záchranku dali všem Čechům i Slovákům u příležitosti 100. výročí Československa jako dárek.

"Největším problémem pro záchranáře při hledání ztracených osob nebo osob, které potřebují pomoc ve vysokohorském terénu, je vždy přesná lokalizace. Přesně vědět, kde se nachází zraněný, je pro záchranáře klíčové. Lidé ve stresu skutečně často neví, kde se nachází. Aplikace Záchranka je proto důležitým komunikačním prvkem, protože v horách jde po nehodě často o minuty," uvedl náčelník Horské záchranné služby Slovenska Jozef Janiga.

Aplikace v Česku funguje od března 2016, v telefonech ji má již téměř 800 000 lidí, letos je evidováno přes 12 300 tísňových volán

V systému je kromě zdravotnické záchranné služby zapojena také česká Horská služba, Vodní záchranná služba ČČK i rakouští záchranáři.

Česká horská služba se napojila na aplikaci Záchranka letos v lednu.

"Od té doby už nám aplikace předala více než 500 událostí republice, které se odehrály nejen v zimní, ale i letní sezoně. Spolupráci si pochvalujeme a jsme rádi, že se přidávají i naši slovenští kolegové," uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Aplikaci využívají všechny krajské záchranné služby v Česku, denně přes ni volá o pomoc asi 50 lidí.

autor: Gabriela Hykl

Související