Pro každého by bylo zásadní si dopisovat s Kafkou. Magdaléna Platzová píše o životě Felice Bauerové
Anna Mrázková natočila na festivalu Měsíc autorského čtení rozhovor se spisovatelkou Magdalénou Platzovou. Poslechněte si ho.
Magdaléna Platzová je autorkou několika knih – můžeme uvést romány Aaronův skok a Máme holý ruce nebo novelu Návrat přítelkyně. Kromě prózy napsala také tři dramata. Platzová se věnuje i novinařině. Působila v týdeníku Lidové noviny a v Respektu v rubrice Kultura.
Přestože nyní žije v Lyonu, několik let strávila v New Yorku, kde začala pracovat na svém nejnovějším románu Život po Kafkovi. Kniha vypráví příběh Felice Bauerové, snoubenky Franze Kafky. I když Kafka se s Felice zasnoubil dokonce dvakrát, jejich cesty se nakonec rozešly. O zničeném vztahu se tak dozvídáme především z dopisů, které slavný spisovatel své snoubence posílal.
Kniha Magdalény Platzové ukazuje osobnost Felice z různých úhlů a stran. Přesto ale platí, že pro každého z nás by bylo zásadní si pět let dopisovat s Kafkou. A Felice nebyla výjimkou.
Magdaléna Platzová byla jednou z autorek, které letos v červenci vystoupily na festivalu Měsíc autorského čtení v Divadle Husa na provázku. Právě na této události poprvé veřejně předčítala ze své nové knihy.
Související
-
Výstava věnovaná tvorbě rodiny Florianů ukazuje i první český překlad Franze Kafky – povídku Proměna
Zveme vás do Památníku písemnictví na Moravě, kde je do října přístupná výstava Tichá urputnost – Literární a výtvarné stopy staroříšských Florianů.
-
Každý desátý Islanďan napsal knihu, říká Petr Minařík a zve na Měsíc autorského čtení
Na festivalu Měsíc autorského čtení zajišťuje novinky každého ročníku zahraniční host. Tím je literatura určité země anebo města. V letošním roce je to literatura Islandu.
-
Na svých křídlech mne nese obtížným světem. Osudové ženy: Otýlie Davidová, sestra Franze Kafky
Říkalo se jí Ottla. S bratrem Franzem Kafkou ji pojil mimořádně silný vztah. Byla to právě ona, kdo vzal na svá bedra praktické záležitosti, s kterými si on nevěděl rady.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.