Při květnovém a červnovém sečení polí a luk umírají tisíce mláďat divoké zvěře. Jak tomu zabránit?
Pod žacími stroji zahyne v České republice ročně až 60 tisíc srnčat a dalších čerstvě narozených mláďat divoké zvěře a ptactva.
V květnu a červnu vyjíždějí zemědělci na pole a louky s žací technikou. Od května do června ale také srny rodí svá mláďata, a to do vysokého porostu. Srnčata jsou pak často ponechána samotná, aby k nim matčin pach nepřilákal predátory. V případě nebezpečí zareagují pouze tím, že se přikrčí. A právě to se při kontaktu například se sekačkou nebo žacím strojem pro ně stává osudným.
Co ukládá legislativa zemědělcům a myslivcům? Jakými způsoby se snaží trýznivému úhynu zvířat zabránit?
Pozvání do studia přijal a na tyto a další otázky odpovídal předseda Mysliveckého spolku Křiby Bohuslavice – Březnice Martin Chovanec.
Související
-
Skauti z Koryčan se zapojili do záchrany modrásků
Brigádu na záchranu modrásků hořcových uspořádali skauti z Koryčan na Kroměřížsku. Luční svah nedaleko Jestřabic zbavili invazivních rostlin.
-
Kozy jsou takové intelektuálky, hodnotí povahu tohoto zvířete farmář Martin Vlček z Vizovic
Jaro je obdobím, kdy je na kozích farmách plno kůzlat. Na pastviny v okolí Vizovic se v tomto období můžete vydat v reportáži Českého rozhlasu Zlín.
-
Krásy Bílých Karpat
Orchidejové louky, tajemné vědmy, stará řemesla nebo průzračné studánky. To je část bohatství Bílých Karpat, o kterém vám v cyklu reportáží vypráví publicista Petr Slinták.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.