Předlohou pro koně Jana Žižky na známé pražské soše byl skutečný hřebec z Tlumačova
Člověk, který má jako koníčka koníčky – to je ředitel Zemského hřebčince v Tlumačově David Olejníček, který v rozhovoru pro Český rozhlas Zlín mluvil o historii i současnosti tohoto hřebčince. A přidal i několik zajímavostí.
Do roku 2016 byl Zemský hřebčinec v Tlumačově státním podnikem, v uvedeném roce pak vznikla státní příspěvková organizace. Od té doby zde působí také jeho současný ředitel David Olejníček.
Hřebčinec v Tlumačově byl v roce 2011 prohlášen za kulturní památku, protože klenby v jeho objektech jsou architektonickou raritou. Málo známá je pak skutečnost, že Tlumačov je spojen se slavnou sochou Jana Žižky na pražském Vítkově. Předlohou koně pro tuto sochu v nadživotní velikosti byl totiž hřebec z Tlumačova, konkrétně slezský norik Albin Theseus.
Jakou má Zemský hřebčinec v Tlumačově historii? Co je v současnosti jeho hlavním posláním a funkcí? A jaké akce pro veřejnost bude tento hřebčinec v roce 2022 pořádat? I o tom mluví v rozhovoru jeho ředitel David Olejníček.
Související
-
Obrazem: V Tlumačově byl hon na lišku, slavil se svátek svatého Huberta
Hubertova jízda je vrcholem jezdecké sezony, její součástí je i takzvaný hon na lišku.
-
Stěhování po dvaceti pět letech z provizoria. Policejní koně mají nový domov v Tlumačově
Zlínští jízdní policisté se přestěhovali po dvaceti pěti letech z Pozlovic do Tlumačova.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.