Povodně 1997 ve Zlínském kraji – čtvrtstoletí od nejničivějších záplav 20. století na Moravě

S jedním telefonem na jedné pevné lince – tak probíhala pomoc Českého červeného kříže při povodních

19. červenec 2022

Humanitární pomoc obětem povodní z roku 1997 poskytoval na Zlínsku hlavně Český červený kříž. Dlouhodobá podpora lidem trvala téměř další rok.

V roce 1997 velká voda na Zlínsku zatopila Otrokovice, Tlumačov a další obce. Významnou humanitární podporu lidem poskytoval Český červený kříž. Jako jedna z mála organizací v té době měl zkušenosti s krizovým řízením a přímou pomocí.

Český červený kříž tehdy zajišťoval dodávky potravin nebo oblečení a finanční pomoc. Ve Zlíně vznikl centrální humanitární sklad pro celou Moravu.

Pomoc byla tehdy organizována jen s jedním telefonem, i tak fungovala perfektně. Dařilo se zajistit dobrovolníky i materiál. Navíc Český červený kříž pak pomáhal dloudodobě, zejména finančně z humanitárního konta.

Povodním z července 1997 je věnován celý seriál reportáží, který najdete na rozhl.as/povodne97Zl.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.