Pavel Molek je soudcem nejvyššího správního soudu, už roky ale také píše rozhlasové hry, ke kterým přidal i jednu divadelní

15. únor 2024

Hostem pořadu Apetýt byl Pavel Molek – právník, soudce, pedagog a dramatik.

Pavel Molek je soudcem Nejvyššího správního soudu v Brně, už roky ale také píše rozhlasové hry. K nim si teď přidal i jednu divadelní. Jeho komedie s názvem Monument pro Hradiště měla na začátku února 2024 premiéru ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.

Tato hra je popsána jako nekorektní komedie z české historie a je fiktivním příběhem o tom, komu se v minulosti mohla v Uherském Hradišti stavět velkolepá socha, kdyby se události po Mnichovské dohodě odehrály jinak. 

Jaká náhoda způsobila, že hra vůbec vznikla? Ožily jeho postavy na jevišti Slováckého divadla podle jeho představ? A jak jde dohromady pravidly svázaná oblast práva s kreativním a svobodným polem umění? Dozvíte se v rozhovoru redaktorky Markéty Macháčkové s Pavlem Molkem.

Fotografie z představení Monument pro Hradiště:

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.