Papoušci z bezprostřední blízkosti. Zlínská zoologická zahrada otevřela velkou ptačí voliéru

Zoologická zahrada ve Zlíně má novou ptačí voliéru
Zoologická zahrada ve Zlíně má novou ptačí voliéru

Zlínská zoologická zahrada otevřela ptačí voliéru, kterou označuje za největší v České republice.

Návštěvníci ve voliéře uvidí mnoho exotických ptáků včetně papoušků ary hyacintového, ary arakangy a ary vojenského. Voliéra je průchozí, lidé tedy mohou papoušky pozorovat z bezprostřední blízkosti. „Uvnitř je momentálně 23 ptáků,“ hlavní zoolog zahrady Kamil Čihák.

Pokud podle něj lidé chodí určitým směrem a po určité trase, ptáci i savci si na ně rychle zvyknou.

Zlínská zoo má jako jediná v Česku zakrslého oslíka. Willem je chytrý a krotký

Zakrslý oslík Willem

Dvouletého samce Willema získala zahrada z nizozemské zoo. Je jediným zakrslým oslíkem v českých zoologických zahradách.

"Pokud návštěvníci tuto trasu neopustí, ptáci je téměř nevnímají. Ale pak se stane, že některý, tak jak to občas někdo udělá, sejde z toho chodníčku a jde někam, kam nemá. V tom případě ptáci reagují a vyplaší se," uvedl zoolog.

Voliéra nyní nabízí ptákům dostatek prostoru k létání. Mají v ní k dispozici vodu ke koupání i dostatečné množství krmiva. Zahrada věnovala velkou pozornost také jejímu zabezpečení. Před časem totiž ze zoo uletěl právě jeden z arů hyacintových. "Síť je zaplétaná, to zaplétání je několikrát opakované a je velice pečlivě dělané," řekl Čihák.

Původní voliéru zoo rozšířila zhruba o třetinu. Podle mluvčí zahrady Romany Bujáčkové jsou současné rozměry voliéry 42 metrů na délku, 12 metrů na šířku, její výška kvůli členitému terénu kolísá od šesti do osmi metrů.

Kromě papoušků ara našli ve voliéře domov i dalších druhy ptáků, například amazoňané pomoučení, čáji chocholaté nebo hokové pospolití.

Nová ptačí voliéra v zoologické zahradě ve Zlíně
Nová ptačí voliéra v zoologické zahradě ve Zlíně
Spustit audio
autor: Libor Netopil

Související