Nový domov pro slony se už staví. Karibuni ve zlínské zoologické zahradě bude unikátní

Letecký záběr na stavbu Karibuni

V zoologické zahradě Zlín Lešná začali s výstavbou prvního ze dvou výběhů pro slony.

Stavba je součástí projektu s názvem Karibuni, který má návštěvníkům představit střední a západní Afriku. Výběh bude hotový už letos, kdy zahrada očekává narození prvního mláděte slona afrického.

„Nový výběh bude mít tři hektary, jeho součástí bude i velká vodní plocha. Stavební firma již dokončila oplocení výběhu a ohraničení jezera ve spodní části výběhu. Probíhají terénní úpravy přímo ve výběhu, vznikají ochranné příkopy a hráze kolem oplocení. Budou sloužit jako přirozená bariéra kolem cesty, po které jednou pojedou africké trucky s návštěvníky,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Stavba nového výběhu pro slony ve zlínské zoo

Postaven je i koridor, který propojí stávající výběh s novým. Průchodem slonice projdou do nového výběhu. 

„Slonice Zola porodí ve známém prostředí, nechceme ji v žádném případě stresovat nějakými změnami. Po určité době pak chovatelé začnou naše slony postupně zvykat na vybudovaný průchod a výběh,“ dodal Roman Horský.

Na dokončený výběh naváže v letošním roce výstavba další části chovného zařízení, která by měla být hotova v roce 2020.

Nový pavilon bude mít plochu 3 600 metrů čtverečních, což představuje rozlohu dnešního výběhu slonů i s vnitřním pavilonem. Společné vnitřní ustájení pro slony bude patřit mezi tři největší zařízení svého druhu v rámci světových zoo.

Stavba nového výběhu pro slony ve zlínské zoo
Spustit audio
autoři: Libor Netopil, Tomáš Fránek

Související