Ověřte si, komu přispějete. Místo u potřebných, peníze mohou skončit v kapsách podvodníků

Jeden z obyvatel hází peníze do vánoční truhly
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jeden z obyvatel hází peníze do vánoční truhly

V období kolem Vánoc přibývá v ulicích lidí, kteří vybírají od kolemjdoucích příspěvky na dobročinné účely. Policie varuje před podvodníky, zejména ze zahraničí.

Více než sto aktivních dobročinných sbírek eviduje aktuálně Zlínský kraj. Hlavně v adventní době se ale v ulicích objevují také lidé, kteří nemají povinná osvědčení. Peníze tak můžou skončit i v kapse podvodníků. Jak poznat, že jde o oficiální sbírku, zjišťovala redaktorka Veronika Žeravová.

Veřejná sbírka hlavně musí splňovat některá pravidla. U těch, kdo peníze vybírají, je důležité si zkontrolovat pořádně všechny dokumenty. Ty vydává pro žadatele o sbírky na východní Moravě krajský úřad. Co musí mít u sebe lidé, kteří o příspěvky žádají, popisuje mluvčí městské policie ve Zlíně Pavel Janík.

Dotyčný by měl mít u sebe zapečetěnou pokladničku a taktéž by měl mít s sebou osvědčení o konání veřejné sbírky. Také z nedávné zkušenosti bychom chtěli veřejnost varovat před podvodníky ze zahraničí, kteří se v určitých periodách vždy vyskytují v blízkosti obchodních center a supermarketů.
Pavel Janík, mluvčí MP Zlín

„Dotyčný by měl mít u sebe zapečetěnou pokladničku a taktéž by měl mít s sebou osvědčení o konání veřejné sbírky. Také z nedávné zkušenosti bychom chtěli veřejnost varovat před podvodníky ze zahraničí, kteří se v určitých periodách vždy vyskytují v blízkosti obchodních center a supermarketů,“ uvedl Janík. Před nákupními centry se podle něj podvodníci snaží lidi přimět k finančnímu příspěvku se záminkou, že jde o peníze na mezinárodní centrum pro postižené a chudé děti.

Podobné je to i u pokladniček, které jsou umístěné ve veřejném prostoru. Například pod vánočními stromy ve městech. I ty musí mít informace o sbírce na viditelném místě a musí být zapečetěné.

Pokud se lidem zdá, že sbírka je falešná, měli by kontaktovat policii. Doporučuje to mluvčí zlínských strážníků Pavel Janík. Ideální je takového člověka nevyplašit, odmítnout přispět a potom zpovzdálí zavolat městskou nebo celorepublikovou policii.

Platí to i v případě, že lidé mají podezření na protizákonný způsob výběru peněz nebo neochoty prokázat se platným osvědčením. Jednou z indicií, že jde o nepoctivou sbírku, je například papírová nezapečetěná pokladnička.

Peníze pro potřebné, hendikepované, ale i pro psy a kočky

Lidé se ve Zlínském kraji mohou aktuálně setkat s řadou oficiálních sbírek. S vánoční sbírkou se můžou setkat třeba lidé v Uherském Hradišti. Je určena pro nízkoprahové zařízení TULip. Podle vedoucího zařízení Josefa Kostky za výtěžek pořídí vybavení a materiál pro pracovní terapii a muzikoterapii. Lidé budou moct až do 30. prosince přispívat do tří pokladniček. Jedna bude pod vánočním stromem na Masarykově náměstí, další ve Slováckém muzeu a třetí v kině Hvězda.

V Kroměříži můžou lidé podpořit Dětský domov Kroměříž a spolek Korálky, který pomáhá zdravotně postiženým dětem. Pokladnička je umístěna pod vánočním stromem na Velkém náměstí. V Otrokovicích se lidé mohou setkat se sbírkou - Otrokovice pomáhají potřebným. Kromě vánočních sbírek registruje Zlínský kraj například vybírání příspěvků pro opuštěné kočky a psy. Často jde taky o sbírky na různé kompenzační pomůcky pro hendikepované.

Spustit audio

Související