„Otec dětí ze zkumavky“ Ladislav Pilka byl rodákem z Hradčovic na Uherskobrodsku

2. březen 2022

Před skoro čtyřiceti lety se díky týmu, ve kterém byl i Ladislav Pilka, narodilo  v Československu první dítě takzvaně "ze zkumavky".

Průkopník asistované reprodukce Ladislav Pilka pocházel z Hradčovic na Uherskobrodsku a přezdívá se mu „otec dětí ze zkumavky". Po studiích působil například na zámku v Přílepech na Kroměřížsku, kde v té době fungovala porodnice. Na jeho život i pracovní úspěchy se ptala jeho sourozenců, jeho následovníků i bývalého starosty rodné vesnice redaktorka Petra Kopásková.

Ladislav Pilka, průkopník asistované reprodukce

Ladislav Pilka

Ladislav Pilka byl český gynekolog, porodník a vysokoškolský pedagog. Byl průkopníkem asistované reprodukce v České republice, a proto přezdíván „otec dětí ze zkumavky“. Dne 4. listopadu1982 se díky práci jeho týmu narodilo v Brně první dítě tzv. metodou GIFT. Šlo o první dítě narozené díky této metodě nejen v Československu, ale i v celém východním bloku.
Ladislav Pilka se narodil 17. července 1933 v Hradčovicích, zemřel ve věku 81 let 25. října 2014 v Brně.

autoři: Petra Kopásková , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.