Olšava jako dárek. Folkloristé z Uherského Brodu budou hrát naživo jako Ježíškova vnoučata

22. prosinec 2018
Na moravskou notu

Koncertní speciál bude s Cimbálovou muzikou Olšava jako dárek Ježíškových vnoučat pro obyvatele Domu pro seniory v Prasklicích.

Když se řekne Olšava, znalci zeměpisu se vybaví řeka protékající Uherským Brodem a vlévající se do Moravy. Ve folklórní terminologii znamená Olšava soubor lidových písní a tanců z už zmíněného města, který funguje bez mála už 70 let.

Součástí souboru je cimbálová muzika a taneční složka. Olšava zpracovává písňový, hudební a taneční materiál především z Uherskobrodska a blízkých oblastí – např. moravsko-slovenských Kopanic a luhačovského Zálesí a po celou dobu své existence se opírá převážně o hudební úpravy a taneční choreografie svých bývalých a současných členů.

27. prosince v 19:04 - Koncertní speciál pořadu Na moravskou notu. Tentokrát s Cimbálovou muzikou Olšava jako dárek Ježíškových vnoučat pro obyvatele Domu pro seniory v Prasklicích. 

Počátky souboru sahají do roku 1951, kdy se v Brodě znovu obnovil Slovácký krúžek a dostal jméno podle řeky Olšava. Za tu dobu se v souboru vystřídalo několik set muzikantů, tanečníků a zpěváků. Řada z nich věnovala souboru nejlepší léta svého života a zůstala Olšavě a folklóru vůbec věrná po celý život. V současné době má soubor desetičlennou cimbálovou muziku a taneční složku tvoří zkušení tanečníci společně s těmi služebně mladšími, kteří se celý repertoár postupně učí.

Původní repertoár Olšavy vycházel ze sběratelské činnosti členů souboru, ať už to byly písně nebo tance.

Na základě těchto zápisů pak vznikala další hudební a taneční čísla, která jsou i dnes součástí programu prezentovaného souborem. Vůdčími osobnostmi muziky byli v průběhu let primáši Jaromír Procházka a Lubomír Málek, cimbalista Horymír Sušil a basista Pavel Šašinka. Dnes je primášem cimbálové muziky Olšava Tomáš Zubr.

Olšava je soubor, který výrazně reprezentuje náš folklor i v zahraničí. Kromě slovenského „zahraničí“ navštívila Olšava za těch víc než 65 let většinu zemí Evropy. K nejexotičtějším zemím, kam Olšava zavítala, patří bezesporu Singapore, Japonsko, Irák, Čína, Katar a Thajsko.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser