Novinář Kundra řeší v knize i kauzu Vrbětice. Materiál o ruských agentech jsem sbíral roky, říká

27. květen 2021

Reportér Ondřej Kundra napsal knihu Novičok nebo kulka, ve které se věnuje kauzám otráveného agenta Sergeje Skripala a vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích.

Knihu vydalo nakladatelství Paseka 30. dubna. Kundra nejen o zákulisí její přípravy, ale i o ruských zpravodajských službách a o samotné práci investigativního reportéra mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Zlín s moderátorem Pavlem Vackem.

"V knize jsem se snažil co nejvíc soustředit na násilné bojové operace ruských tajných služeb na evropském území včetně České republiky. Popisuji, jak ruská kontrarozvědka FSB, tak vojenská rozvědka GRU a jejich speciální komanda vraždí různé oponenty Vladimíra Putina v Evropě. Ale zaměřují se taky proti různým cílům, jedním z nich byly právě Vrbětice a tamní muniční areál. Jsou to všechno operace, které mají ohromné následky, vyvolávají velkou škodu, ve Vrběticích třeba stály dva lidské životy," připomněl v rozhovoru Kundra.

Kundra se zmíněnými kauzami zabývá dlouhodobě. Spolu s Jaroslavem Spurným publikovali na serveru Respekt.cz článek o tom, že policie podezírá dva příslušníky ruské vojenské rozvědky GRU z účasti na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích záhy po sobotní tiskové konferenci premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD).

V článku s odkazem na policejní zdroje popisovali pohyb ruských agentů v ČR v době kolem výbuchu skladu a naznačili, že se v té době ve skladu operovalo se zbraněmi pro bulharského obchodníka, který je měl prodávat na Ukrajinu.

Zmínili, že nástražné zařízení mělo zřejmě explodovat až za hranicemi Česka. Uvedli rovněž, že ruská rozvědka se o rok později pokusila otrávit zmíněného obchodníka.

Respekt na těchto kauzách spolupracoval s mezinárodní investigativní skupinou Bellingcat, jejíž historii a fungování Kundra v knize také popisuje.

V knize Novičok nebo kulka s podtitulem Jak umírají Putinovi kritici vykresluje i pozadí dalších kauz. Píše například o událostech kolem otravy Alexeje Navalného, o vraždě čečenského velitele Zelimchana Changošviliho v Berlíně, pokusu o puč v Černé Hoře v roce 2006 či dodávkách českých zbraní určených ruským agentům. Podle autora nejde o izolované události, ale o propracovaný systém zaměřený mimo jiné na likvidaci kritiků Putinova režimu.

Nakladatelství Paseka připravovalo knihu delší dobu, poznamenal mluvčí nakladatelství Lukáš Růžička. Přesto ji neuvedlo v edičním plánu, doplnil.

Ondřej Kundra v roce 2010 získal cenu Novinářská křepelka a v roce 2019 cenu Ferdinanda Peroutky. Je autorem životopisu Medy Mládkové Můj úžasný život, knihy o ruských špionech Putinovi agenti, za niž získal nominaci na cenu Magnesia Litera, dvojživotopisu fotografa a židovské dívky z jeho válečného snímku Vendulka. Spolu s Tomášem Lindnerem napsal reportážní knihu Můj syn terorista.

autoři: Pavel Vacek , Radek Štěrba | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související