Na událost typu Vrbětice se nepřipravíte, ta vás potká nanejvýš jednou za život, přiznávají hasiči
Květen je nejen měsícem lásky, ale také měsícem požární ochrany. Hosty ve vysílání Českého rozhlasu Zlín tak byli dva profesionální hasiči, kteří zažili výbuch muničního skladu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku nebo požár výrobny plastů v Chropyni na Kroměřížsku.
Byli jsme asi 150 metrů od vybuchujícího skladu ve Vrběticích, viděli jsme bílý kouř, plameny nad budovou a slyšeli mírné detonace, řekl v rozhovoru s Jožkou Kubáníkem velitel profesionálních hasičů z Valašských Klobouk Jiří Ovesný. Ve vysílání toho ale o tom, co se před sedmi lety dělo ve vrbětickém areálu, řekl mnohem víc.
Druhým hostem ve studiu byl náměstek pro integrovaný záchranný systém a operační řízení Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Pavel Dekret.
Jiří Ovesný hasiče od místa výbuchu odvelel pryč a svým rychlým rozhodnutím jim zachránil životy. Za to získal Zlatý záchranářský kříž. Co to pro něj znamená?
A na jaký typ zásahů oba hasiči nikdy nezapomenou?
To zjistíte díky záznamu rozhovoru z vysílání Českého rozhlasu Zlín.
Související
-
Vzpomínky hasičů na zásah při výbuších ve Vrběticích (aktuální rozhovory)
Nejdelší v historii Česka. Takový byl zásah záchranných složek v areálu muničních skladů ve Vrběticích. Poslechněte si vzpomínky hasičů, kteří zasahovali v době výbuchů.
-
Reportáž ze dne prvního výbuchu ve Vrběticích (archiv 16. října 2014)
Informace o situace těsně po první vlně výbuchů v roce 2014.
-
Souhrnné informace o výbuších ve Vrběticích v roce 2014 (reportáž)
Reportáž zahrnuje časový sled událostí a vyjádření občanů i kompetentních osob.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.