Sto let Miroslava Zikmunda. Vzpomínky, rozhovory a fotografie na jednom místě

Jak se Miroslav Zikmund stal Zlíňákem. Jeho vila prorůstá do zahrady a je památkou

Vila Miroslava Zikmunda je od roku 2000 na seznamu nemovitých kulturních památek. 

Příběh o tom proč se cestovatelé Hanzelka a Zikmund stali obyvateli města Zlín je známý, je taky možné, že jste ho ještě neslyšeli, proto ho připomenu.

Zmínil se o něm i architekt Petr Všetečka v knize Slavné vily Zlínského kraje v kapitole Vila Miroslava Zikmunda. Napsal, že cestovatelé Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka pro sebe objevili Zlín po návratu ze své první cesty v roce 1951, když ve filmových ateliérech na Kudlově dokončovali cestopisný film.

Nadchlo je prorůstání krajiny městem, moderní otevřený charakter zlínské zástavby a taky stopy baťovského amerického životního stylu. Rozhodli se tedy, že se ve Zlíně usadí.

Ve filmových ateliérech se seznámili s režisérem Elmarem Klosem a ten se právě naopak chystal Zlín opustit, taky prodával dům ve vilové čtvrti Nivy. Byla to funkcionalistická vilka z 30. let minulého století. Nechal ji postavit Klosův nevlastní otec vládní rada a první hejtman zlínského okresu dr. Januštík.

V 50. letech už byla kolem domu nádherná a vzrostlá zahrada. Miroslavu Zikmundovi se líbila natolik, že dům od Elmara Klose koupil. Jeho dispoziční uspořádání zřejmě nebylo podle jeho představ, tak si svůj nový domov nechal upravit. Práci zadal v té době už zkušenému zlínskému architektovi Zdeňku Plesníkovi. I s ním se potkal ve filmových ateliérech na Kudlově.

Plesník měl pověst kreativního architekta se smyslem pro moderní trendy a své pověsti dostál i při zpracování studie na přestavbu Zikmundovy vily. Podle jeho plánů se dvacet let starý dům výrazně změnil a taky zvětšil.

Nejzásadnější proměnou bylo propojení hlavního obytného prostoru se zahradou. Jak napsal Petr Všetečka, dům doslova prorůstá do zahrady.

Další výjimečnou částí a centrem domu je rozsáhlá knihovna a pracovna. Pro Miroslava Zikmunda se staly, nevím, jestli nehlídaným, ale pro něho určitě důležitým zázemím v době normalizace, když se musel stáhnout z veřejného života.

Pro vaši představu ještě dodávám, že Zikmundova vila sousedí s vilou Jiřího Hanzelky, v té je dnes dětský rehabilitační stacionář. Oba domy jsou podle architektů unikátními příklady vil poloviny minulého století. Ta Zikmundova je od roku 2000 na seznamu nemovitých kulturních památek.  

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.