Nevidomý divák v kině? Ano, díky Českému rozhlasu Zlín si mohli slabozrací a nevidomí užít i filmovou projekci

Lidé se zrakovým hendikepem na filmovém festivalu ve Zlíně 2022 navštívili pohádku Šíleně smutná princezna. Díky Českému rozhlasu Zlín si projekci užili s doprovodným komentářem.

Český rozhlas Zlín připravil speciální živý komentář k pohádce Šíleně smutná princezna, aby si ji mohli užít i zrakově postižení. Na projekci na filmovém festivalu ve Zlíně dorazila víc než dvacítka nevidomých a slabozrakých z Valašska.

Nápad se zrodil v hlavě vedoucí zlínského rozhlasu Markéty Janíkové, která se inspirovala projektem Radiožurnálu a Nadačního fondu Světluška s názvem Nevidomý fanoušek.

Dění na plátně do sluchátek návštěvníkům popisoval redaktor Českého rozhlasu Zlín Lukáš Veselý. „My jako reportéři jsme zvyklí popisovat situace a děj, ale tady do toho mluví herci,“ říká Lukáš k tomu, jak moc je takové komentování filmu náročné.

Jak hodnotí nevidomí a slabozrací tento způsob sledování filmu? Dozvíte se v reportáži redaktora Českého rozhlasu Zlín Michala Sladkého, který představení také navštívil.

autoři: Michal Sladký , Lukáš Veselý , Markéta Janíková , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.