Největší i nejmenší. Společenský dům v Luhačovicích je elegantní budova a centrum kulturního dění - kopie
Společenský dům funguje dodnes jako kulturní centrum a až na pár detailů se ani moc nezměnil. Interiér je stále vybavený původním nábytkem, autentická jsou i svítidla a další detaily.
Společenský dům v Luhačovicích je největším a zároveň i nejmenším lázeňským hotelem. Největší je rozlohou, přesně řečeno šířkou a nejmenší je počtem lůžek. K dispozici jich má jenom dvacet osm. Jinak je ale významným kulturním a společenským centrem. Stojí v samotném středu léčebného areálu na Lázeňském náměstí a je jeho dominantou. Tady si dovolím osobní poznámku, nepřehlédnutelnou. Pokud jste tam byli a viděli ho, určitě souhlasíte.
Stavba byla dokončena v roce 1935 a ve své době byla jednou z nejmodernějších v Evropě. Výjimečná byla díky autorovi návrhu Františku Roithovi. To byl pražský architekt a přihlásil se do architektonické soutěže vypsané na začátku 30. let minulého století. Účastníci klání, mimochodem i známí projektanti z Prahy nebo Brna, měli vymyslet optimální řešení pro setkávání hostů, kterých bylo rok od roku více, a vytvořit lázeňské centrum.
Roithův plán zvítězil. Musel ho sice ještě několikrát přepracovat, jak žádala správní rada lázní a možná díky jejich připomínkám byl pak výsledek nad očekávání. Roith vytvořil celkem tři varianty. Jedna byla s plochou střechou a ve střední části s patrem s pokoji. Podle tohoto návrhu se nakonec i stavělo.
Práce začaly v roce 1933, ovšem neprobíhaly úplně hladce. Komplikovaly je prameny minerálních vod vyvěrající přímo na staveništi. Jediným řešením bylo prameniště zaslepit, vodu odvést mimo parcelu a celý prostor upravit, aby do místa už zpátky nepronikala. Budovalo se za plného lázeňského provozu, což znamenalo pracovat ohleduplně. Třeba navážet materiál pozdě večer nebo brzy ráno.
V roce 1935 byla stavba hotová a 2. července byl Společenský dům slavnostně otevřený. Elegantní budova s prvky funkcionalismu se okamžitě stala reprezentativním místem lázní. Vedle rozlehlých sálů a dalších místností pro pořádání akcí měla k dispozici i moderní restauraci s velkou a dobře vybavenou kuchyní. Součástí projektu byla i přestavba plochy mezi budovou a kolonádou na Lázeňské náměstí. Jeho součástí je Jurkovičův dům, kašna a další významné objekty.
Související
-
Lidé v Luhačovicích mohou znovu pít Ottovku. Jeden z nejznámějších pramenů se otevřel po půl roce
Pramen byl až na výjimky uzavřený od července 2015 kvůli opakovanému mikrobiologickému znečištění.
-
Virtuální Luhačovice v roce 1903. Muzeum ukáže i stavby, které Dušan Jurkovič plánoval a nepostavil
Návštěvníci Luhačovic mají jedinečnou možnost virtuální procházky lázněmi v podobě, jak je navrhl architekt Dušan Jurkovič v roce 1903.
-
Luhačovice Leoše Janáčka. Lázeňské město má jeho festival i lavičku
Festival Janáček a Luhačovice začal v pondělí a potrvá do soboty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.