Na vzácný barokní meč se zapomnělo. Stříbrnou zbraň našli v holešovském muzeu

Vzácný barokní meč Jana hraběte z Rottalu objevili v Holešově na Kroměřížsku. Zapomenutý ležel ve sbírkách tamního muzea.

Kování zbraně je s výjimkou ocelové čepele vyrobené ze stříbra. Ve své době představoval symbol moci moravského zemského hejtmana. „V příštích měsících čeká metr a půl dlouhý meč restaurování a podrobný vědecký průzkum,“ uvedl holešovský historik Karel Bartošek.

Kování meče je s výjimkou ocelové čepele vyrobeno ze stříbra. Podle kurátora muzea Ondřeje Machálka se dá obrazně říci, že je na Moravě obdobou korunovačních klenotů.

"Meč byl od 50. let minulého století, kdy se stal součástí sbírek městského muzea, vystaven ve všech expozicích na zámku a na takzvané staré radnici. Poté, co byla expozice zrušena a všechny předměty se stáhly do depozitářů, tak se nepoznačilo jejich uložení," uvedl Machálek. Na meč se tak podle něj postupně zapomnělo.

Meč byl držen za přítomnosti hejtmana při slavnostních a obřadních příležitostech ale i při zasedání zemského soudu. Datován je do roku 1650.

Jan z Rottalu byl moravský šlechtic žijící v 17. století. Řadu let zastával nejvyšší zemské úřady na Moravě a za třicetileté války se stal významnou osobností habsburské monarchie. Byl povýšen na hraběte, pro svou rodinu získal rozsáhlé majetky na Moravě. Ve 40. letech potlačil valašské rebelie, známý je také kvůli útisku poddaných.

Pochva meče je dřevěná, potažená tmavě červenou sametovou textilií, na obou koncích je opatřena stříbrným kováním. Na něm jsou vyobrazeny erby císaře Svaté říše římské, který jmenoval Jana z Rottalu moravským zemským hejtmanem, šachovaná orlice jako symbol Moravy a heroldský kříž Rottalů.

Na druhé straně kování je Rottalova titulatura a další úřední tituly. Jílec meče zdobí plasticky vyobrazené symboly hejtmanské moci. Čepel meče je ocelová se zlatou rytou výzdobou.

Vzácný barokní meč Jana hraběte z Rottalu

Související