Místo výletu vycházka. Radíme, jak se vydat do přírody a dodržovat mimořádná pravidla

Dnešní tip na výlet bude trochu jiný, ostatně jako doba, ve které se aktuálně nachází de facto celý svět.

Přečtěte si rady našeho spolupracovníka Zdeňka Urbanovského z centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Možná se to mnohým bude zdát zvláštní, ale dnešní tip zní – nejezděte na výlety, ale choďte na vycházky!

Proč? Dnes, více než jindy, je důležité být zdravý, mít dostatečnou odolnost a k tomu přiměřený a pravidelný pohyb v přírodě pomáhá. Péče o vlastní zdraví, vlastní kondici, je úkolem každého jednotlivce. Platí zde Tyršovo heslo : „V zdravém těle zdravý duch!“

Je potřeba mít přitom na mysli mimořádná opatření, která mají zastavit šíření nového typu koronaviru.

Pravidlem č. 1 je – nechodím na místa s výskytem většího množství lidí. Chodit na hrady, zámky, do muzejí a galerií je zbytečné, jsou zavřené, totéž se týká zlínské zoo. Nechoďte, prosím, ani na rozhledny, nepřístupné jsou například i šafránové louky v Lačnově.

Pravidlo č. 2. – Dodržuji nařízení používat ochranu dýchacích cest, tj. používání roušek, respirátorů, šátků apod. při pohybu na všech veřejně přístupných místech. To jsou nejen dopravní prostředky, nástupiště, čekárny, prodejny a další objekty, ale také chodníky v obcích a městech, lázeňské kolonády a cyklostezky. Cyklostezky, ty zdůrazňuji.

Choďte na vycházky do přírody v místě či blízkosti svého bydliště. Náš kraj je jedinečný v tom, že velkou část jeho území pokrývají lesy, máme na 7500 kilometrů značených tras. Z toho je 2500 km tras pro cyklisty, 816 kilometrů naučných stezek, zbytek jsou trasy turistické. Právě naučné stezky, které bývají budovány v blízkosti měst a obcí, mohou být cílem vycházek.

Turistická informační centra jsou uzavřena, takže si plánujte vycházky na počítači, já používám turistickou mapu na portálu mapy.cz.

Vybírejte si okruhy, nebo jděte tam a zpět, ať nemusíte jezdit veřejnou dopravou. Když přece chcete někam vycestovat, přednostně jeďte autem, veřejnou dopravu nechejte těm, kteří jezdí do práce. A mějte s sebou roušky – jednu nasazenou, druhou náhradní.  

Související