Milan Mundier: Fešák Karel
Poslechněte si fejeton Milana Mundiera Fešák Karel, věnovaný zemřelému Karlu Heřmánkovi.
Jsou herci, kteří přirostou člověku k srdci tak nějak víc. Provází vás od dětských let až do rané dospělosti a neztrácí nic ze svého kouzla ani poté, co se barva jejich vlasů změní z barvy pepře na barvu soli. Právě takovým hercem pro mě byl nedávno zesnulý Karel Heřmánek. Ironií je, že ze všeho nejdříve jsem poznal jeho hlas. Krátce po revoluci se u nás začal vysílat kreslený seriál Kačeří příběhy a Karel Heřmánek v něm nezapomenutelným způsobem nadaboval roztržitého, leč geniálního pilota Rampu McKváka. V oblasti dabingu se očividně cítil jako ryba ve vodě. Zatímco někteří diváci si spojují jeho hlas s agentem Doylem z kultovního seriálu Profesionálové, já budu vzpomínat především na to, když na mě poprvé jeho hlasem promluvil Al Pacino. Ti dva se totiž k sobě perfektně hodili.
Nikoho asi nepřekvapí, když řeknu, že mám již od dětství ve velké oblibě pohádku S čerty nejsou žerty. Vlastně je to jedna z mála českých filmových pohádek, k nimž se dodnes rád vracím. A nemalou zásluhu má na tom Karel Heřmánek. Způsob, jakým pojal svoji roli vznětlivého, leč spravedlivého Lucifera, nemá dodnes obdoby. Čímž nenarážím pouze na skutečnost, že šlo snad o jediného filmového Lucifera s modrýma očima. Vojáci spí v kasárnách, když vtom se ozve rána doprovázená oblakem dýmu. Uprostřed něj se zjeví kašlající Lucifer. „To koukáš. To je návštěvička, co?“ jsou slova, s nimiž probouzí jednoho z vojáků. Toho jediného, který ve skutečnosti není vojákem, ale čertem-zelenáčem. Krásná to scéna!
Karel Heřmánek hrál v celé řadě filmů a vedle již zmíněné pohádky S čerty nejsou žerty bych rád zmínil ještě dva. Prvním je komedie Ivo Nováka Fešák Hubert. Příjemná podívaná odehrávající se v období první republiky, navíc „vyšperkovaná“ hudbou Petra Hapky. Karel Heřmánek do ní zapadl opravdu dokonale. A co teprve do poetického snímku Karla Kachyni Smrt krásných srnců, jenž byl natočen podle stejnojmenné knižní předlohy Oty Pavla! Nejde ani tak o to, že mu role Lea Poppera sedla daleko lépe než Vladimíru Menšíkovi ve filmu Zlatí úhoři, který byl Karlem Kachyňou natočen o několik let dříve. Podstatnější je, kolik emocí se Karlu Heřmánkovi podařilo prostřednictvím této postavy v divácích vyvolat. Od čiré radosti přes hluboké dojetí až po bezvýchodný smutek. Smrt krásných srnců je jeho hereckým koncertem v tom nejryzejším slova smyslu! (...)
Celý fejeton si po dobu čtyř týdnu od publikace poslechněte v přiloženém audiu.
Související
-
Raději se dívám na dobré filmy, než abych hrál ve špatnejch, ujišťuje Karel Heřmánek
Karel Heřmánek je principálem Divadla Bez zábradlí. „Kořen toho slova je asi od prince,“ žertuje herec, který navštívil Blízká setkání se svojí ženou Hanou.
-
Karel Heřmánek mladší: Nepodědit divadlo? Hrozně bych si to vyčítal
Manželé jsou osm let. Ona říká, že láska na první pohled to nebyla, že se sblížili, až když ji začal škrtit. Hosty jsou Nikol Heřmánková Kouklová a Karel Heřmánek mladší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.