Michal Průša: Největším odborníkem na bolest je sám pacient

8. listopad 2013

S algeziologem a primářem Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Hořovice MUDr. Michalem Průšou jsme si povídali o léčbě chronické bolesti.

Lékař by měl nemocnému jeho bolest věřit. Dále platí, že největším odborníkem na bolest je právě pacient.

Bolest je problém současné medicíny

Bolest není jednoduchý smyslový prožitek. Jde o složitý jev. Jeho součástí jsou tělesné, duševní, rodinné a sociální faktory. Podstatná je i osobní zkušenost, paměť a výchova.

Bolest lze nejvýstižněji popsat jako nepříjemný smyslový a citový prožitek, který vnímáme v souvislosti s naším zdravotním problémem.

Bolest by neměla narušovat každodenní život

Bolest je součástí mnohých onemocnění, ale neměla by mít vliv na každodenní život. Je možno ji ztlumit tak, aby člověk mohl vykonávat alespoň základní aktivity a spát.

Nemoc (ilustrační foto)

Dlouhodobá bolest není k ničemu dobrá. Jen narušuje pohodlí pacienta i jeho okolí. Ochrannou funkci má pouze bolest akutní. Hlásí nám poškození organizmu.

Mýty kolem opiátů

Užívání opiátů je vhodné v takových případech, ve kterých nepomohla slabší analgetika. Lékaři je běžně předepisují nejen v prvních fázích onkologických onemocnění, ale také u nenádorové bolesti.

Počáteční útlum je častý. Při dalším užívání pak odeznívá. Když pacienti užívání dlouhodobě určité dávky, které neovlivňují jejich pozornost, mohou i na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře i řídit auto.

Lékaři v České republice nemají povinné vzdělávání v oblasti léčby bolesti. Často se stává, že zejména praktičtí lékaři nevyužívají všechny léčebné možnosti. Proto mohou být pacienti odesláni do specializovaných center léčby bolesti, kde pracují atestovaní odborníci s mnohaletou zkušeností.

Zdroj informací: Centrum léčby boletiNemocnice Hořovice

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.