Města a obce v nouzi. Nebudou mít stovky milionů korun, odkládají opravy i investice

29. květen 2020 09:35

Kvůli tomu, že vláda prosadila, že se města a obce budou podílet na kompenzacích v souvislosti s koronavirem, přijdou samosprávy v kraji o stovky milionů korun

Příjmy u obcí budou nižší o 1 100 korun na jednoho obyvatele a u krajů o 400 korun na jednoho obyvatele.

Kroměříž:

Kvůli propadům příjmů do městského rozpočtu přesune Kroměříž opravy chodníků a silnic za zhruba 13 milionů korun. Změny v rozpočtu schválili ve čtvrtek zastupitelé, kvůli koronaviru počítají se ztrátou více než 55 milionů korun. Na příští rok přesune město taky obnovu radničního sklepa nebo nákup elektomobilu pro úředníky. Na zahájenou opravu zimního stadionu využije město dotaci a 20 milionů si půjčí.

Luhačovice:

V lázeňských Luhačovicích ovlivní škrty rekonstrukci chodníků v okolí nového dopravního terminálu, říká starosta města Marian Ležák ze sdružení Pro Luhačovice. Nebude například pokračovat obnova ulice Nádražní od točny autobusů směrem ke kostelu, která byla v plánu ihned po dokončení nového terminálu

Uherské Hradiště(starosta Stanislav Blaha):

Očekáváme propad příjmu 35 milionů korun, poslanecká sněmovna schválila kompenzační bonus, v podobě předtím schválené poslaneckou sněmovnou a ta na nás dopadne částkou kolem 20 milionů korun, to jsou obrovské peníze pro město. Zatím jsme ale nemuseli rušit žádné akce, pokračuje rekonstrukce sportoviště na sídlišti Mojmír, a rekonstrukce dvou ulic v Míkovicích, právě se rozbíhá rekonstrukce ulice Za Kovárnou, v červnu zahájíme modernizaci učeben v základní škole Sportovní.

Vsetín (starosta Jiří Růžička):

Co se týče příjmu města a jeho propadu v souvislosti s pandemií koronaviru, tak podle dostupných informací to bude propad v rozmezí mezi 50 – 60 miliony korun. Je to odhad, data ještě nejsou dostupná, přesněji to budeme vědět poté, až uvidíme, kolik prostředků nám z daní skutečně přijde. Ale už v dubnu přišlo z daní výrazně méně peněz, než jsme čekali.

Škrty se týkají některých staveb v dopravě, to znamená některých oprav cest, některých menších oprav ve školách, které snesou odklad, a také jsme pozastavili přípravy některých projektových dokumentací. Připravujeme točnu pro autobusy MHD na sídlišti Sychrov, ta je ve fázi územního rozhodnutí, tento projekt chceme odložit o rok.

Odložíme o nějaký čas také přípravu projektové dokumentace na opravu náměstí, také zredukujeme plánovaný počet oprav bytů, chtěli jsme jich opravit více, ale budou to jen některé.

Valašské Klobouky

Podle odhadů klesne kvůli koronavirové krizi příjem města Valašské Klobouky asi o 15,5 milionu korun. Kompenzační bonus ze sdílených daní je navíc dalších 4,3 milionu. To by znamenalo propad rozpočtu téměř o 20 milionů, které budou chybět při plánovaných investicích, opravách i na dalších místech.

Zlínský kraj

 „V případě Zlínského kraje, který má přes 580 tisíc obyvatel, by to znamenalo celkový propad o více než 670 milionů korun v rozpočtu kraje a obcí na jeho území, což by mohlo mít za následek například zrušení nebo odložení některých důležitých investic. Přitom právě obecní a krajské samosprávy jsou významnými investory a svými zakázkami mohou výrazně podpořit stavební trh a napomoci tak místním podnikatelům,“ řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

 

autor: Český rozhlas Zlín
Spustit audio

Související