Medvěd se chytat bude, rozhodl kraj. Klec budou přesouvat hasiči, šelma může skončit v Belgii

Klec pro odchyt medvěda na Vsetínsku

Vedení Zlínského kraje dnes schválilo odchyt medvěda.

Ochránci přírody mohou odchytit medvěda, který škodí ve Zlínském kraji. Dnes se na tom shodli zástupci ministerstva životního prostředí, vedení kraje a ekologové.

Zatím tak padla varianta s odstřelem medvěda.

Podle hejtmana Jiřího Čunka z KDU-ČSL nemůžou s odchytem čekat na schválení výjimky, jde o případ krajní nouze. Klec budou na náklady krajského úřadu přesouvat hasiči. A k monirování pohybu medvěda je podle Čunka možné využít policejní vrtulník.

Míša z Brodské a putující tulák. Porovnali jsme situaci dvou valašských medvědů

Medvěd zachycený fotopastí na Velkém Javorníku

Míša z Brodské se nebál světla a ani ohně. Ani medvěd, který putuje po Valašsku, není podle Orálka plachý, lidí se nebojí

Michal Bojda z hnutí Duha dnes řekl, že ještě dnes se otevře odchytová klec umístěná minulý týden v blízkosti obcí Oznice, Bystřička, Jarcová a Jablůnka na Vsetínsku, v jejichž okolí se medvěd dříve pohyboval. "Budeme v terénu hledat znaky medvěda a případně klec přesuneme na vhodnější místo," uvedl Bojda.

O medvěda projevila zájem jedna zoologická zahrada z Belgie. Kontakt zprostředkovává zoo v Táboře, která oslovila asi 300 evropských zoo, zda by medvěda nechtěly.

"Tento týden jsme oslovili zhruba 300 zoologických zahrad z celé Evropy a na základě té výzvy se nám přihlásila jedna konkrétní zoologická zahrada v Belgii, že by o medvěda měla za určitých podmínek zájem. Jsme v dalším jednání, poslední e-mailová komunikace proběhla dnes. Zatím není žádná smlouva podepsaná ani finální dohoda není, ale je to na dobré cestě," řekl mluvčí táborské zoo Filip Sušanka.