Krpce, střevíce, holínky, krojové boty a třeba i opasky. To je sortiment, který ručně vyrábí Jiří Hýža
Hostem Českého rozhlasu Zlín byl výrobce krojové obuvi Jiří Hýža z Kelče, který mimo jiné obdržel ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje.
Nakreslit, vykrojit, sešít, napnout na kopyto, přidat podešev, doladit – tak popisuje ruční výrobu Jiří Hýža, který vyrábí převážně krojovou obuv. K řemeslu ho přivedl otec, který byl folklorista.
Jeho boty nosí například členové souborů Vonička, Kašava nebo Bartošova souboru písní a tanců, ale některé putovaly i do Švýcarska, Ameriky nebo Austrálie.
Obuv Jiřího Hýži si lidé mohou aktuálně prohlédnout v hájence u Malenovického hradu na výstavě, která potrvá až do 8. září 2024.
Jaký je proces výroby krojových bot? Liší se jich výroba dnes a v minulosti? Kolik párů bot takto ročně vyrobí? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v rozhovoru s Jiřím Hýžou, ukázky jeho výrobků pak v přiložené fotogalerii.
Související
-
Profesionální houslař prozrazuje: Každý nástroj zraje, u houslí je to zhruba 100 let
Houslařství je umělecké řemeslo, které se asi nejvíce podobá řezbářství. Má však své vlastní postupy i nástroje. Je náročné na přesnost, čas i celoživotní studium.
-
Pokud se nestane zázrak, toto řemeslo zanikne, říká malérečka Tupeské keramiky Hana Šubrtová
Před více než sto lety se v Tupesích na Uherskohradišťku začala vyrábět unikátní malovaná keramika. V současnosti ji umí vytvořit jen několik rodinných podniků.
-
Recept na Vizovické pečivo: mouka, voda, čas a šikovné ruce
Tradiční Vizovické pečivo se sice nejí, zato je krásné a plné symboliky. Jde o takzvané obřadní pečivo a ve Vizovicích se traduje 36 vzorů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.