Kontryhel je přírodní zázrak. Pomáhá při ženských potížích, špatném spánku či trávení
Kontryhel je bylinka se spoustou příznivých účinků na naše zdraví, pochvaluje si je zejména ženská část populace. Kontryhel pomáhá uvolňovat křeče a zastavovat krvácení, je chválen pro své protizánětlivé a močopudné účinky.
Je účinným pomocníkem při ženských potížích. Pomáhá při silných menstruačních bolestech, při zhoršené funkci vaječníků, zmírňuje poranění při porodu a nevolnosti při přechodu. Pomáhá i při poruchách menstruace a také dívkám, kterým se nechce dostavit měsíční perioda.
Čtěte také
Čaj z kontryhelu se doporučuje pít ženám už od třetího měsíce těhotenství. Tento přírodní zázrak ale nepomáhá pouze ženám, příznivě působí například při potížích s trávením, urychluje hojení ran, pořezání, ekzémů nebo vyrážek, odstraňuje bolest svalů a pomáhá při jaterních a ledvinových onemocněních.
Je skvělým pomocníkem i v případě, že vás trápí špatný spánek anebo pokud trpíte cukrovkou. Květy kontryhelu rozkvétají v období od dubna do června, právě v tomto období má rostlina nejvíce účinných látek, sbírá se celá její nadzemní část, tedy listy i květy. Kontryhelové listy si můžete nasušit a na podzim nebo v zimě si z nich udělat čaj. Listy kontryhele mají lehce nahořklou chuť. Použijte je například do polévek, salátů, nádivek nebo pomazánek. S kontryhelem můžete i relaxovat a přidat si ho do uvolňující koupele.
Související
-
Řízky z pampelišky a zázračná voda z kontryhele. Bylinkářka radí, jak vařit z léčivek
Bylinky nejsou jen pro pohádkové babičky a čarodějnické lektvary. Kouzlit s nimi můžete i vy. Zkušená bylinkářka Radka Svatošová ví, jak na to.
-
Proč jsou bylinky léčivé? Zdraví z bylin a jejich příznivé účinky na lidský organismus
Ilona Nápravníková v naší radioporadně na téma: zdraví z bylin. Přírodní adaptogeny a jejich příznivé účinky na lidský organismus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.