Když se řekne 17. listopad, co se vám vybaví? Studenti gymnázia odpovídají
Natáčeli jsme hodinu dějepisu v septimě na gymnáziu Lesní čtvrť ve Zlíně.
17. listopad mají zlínští studenti spojený se souslovím Sametová revoluce. „Byla nenásilná, proto sametová,“ říkají studenti.
Studenty také zajímalo to, jak se listopadové události projevovaly přímo ve škole. „Byli učitelé, kteří byli opatrní. Pak tu byli mladí učitelé, kteří byli razantní. Hned 18. nebo 19. listopadu tu kolovaly podpisové listiny s požadavky,“ vysvětlovala profesorka Ivana Mišurcová.
A přiznala, že měla obavy, jak celá situace dopadne. Ta v hodině zmiňovala i roli divadla v tehdejším Gottwaldově v revolučním dnech.
Studentům přišlo až děsivé, že lidé v době komunismu neměli žádné informace o tom, co se děje. A nemohli si tedy v podstatě ani nic ověřovat.
A měli by dnešní studenti odvahu jít proti komunistickému režimu?
Stojí za to bojovat, jednou z nejvyšších hodnot je usilovat o pravdu, zaznělo. Někteří ze studentů neměli na tuto otázku jednoznačnou odpověď. „Teď bych řekl ano, ale těžko říct, jak by to bylo v té době. Kdyby to bylo proti tehdejšímu režimu, tak asi ano. Absence pravdy by mě štvala,“ řekl jeden ze studentů.
Související
-
Ne komunismu. Z klíčů, které lidé darovali v Uherském Brodě, je vlajka pod dohledem Komenského
Svobodu si vážíme, když ji nemáme, řekl při odhalení památníku 17. listopadu v Uherském Brodě Stanislav Zajíček, který byl jednou z hlavních postav listopadových událostí.
-
Víkend v akci. Den, kdy přišla svoboda, zamykání rozhledny na Lopeníku a pocta Firkušnému
Víkend znovu nabízí spoustu zajímavých akcí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.