Když se bohové z Valašska pletou lidem do života. Zlín viděl světovou premiéru pohádky Největší dar

4. září 2020 15:35

Pohádka se natáčela minulý rok například v rožnovském skanzenu nebo u Valašského Meziříčí. Roli nejvyššího boha Svarožice ztvárnil Bolek Polívka, jeho exmanželka Chantal Poullainová ztvárnila jezinku, bohyněmi byly Zuzana Slavíková, Anna Polívková či Sabina Rojková.

Světovou premiéru měla na zlínském filmovém festivalu pohádka Největší dar režisérek Darii Hrubé a Marty Santovjákové Gerlíkové.

Snímek je poctou Valašsku a ukazuje, jak to dopadne, když se začnou bohové motat do života lidem a lidé bohům, je to božská pohádka, řekla Santovjáková Gerlíková. Valašsko coby domácí prostředí je pro ni nevyčerpatelnou studnicí námětů. Určitě je tady o čem točit, uvedla režisérka.

Pohádka Největší dar - natáčení

Pohádka je podle ní v něčem netradiční. "Nemáme tam princeznu, půl království a prince, ale máme tam bohyně, čtvero ročních období a bohy, kteří jsou velmi blízko lidem. Určitě je pohádka jiná, ale nemyslím si, že horší," uvedla Santovjáková Gerlíková.

Hlavní zápletku příběhu představuje zlovůle pohanské bohyně zimy Moreny, která se rozhodne vynechat své tři kolegyně a vládnout po celý rok.

Pohádka Největší dar - Chantal Poullain

Největší dar byl první pohádkou Santovjákové Gerlíkové, předtím natočila snímky Tehdy spolu a Děda, oba čerpají tematicky z Valašska. "Valašsko je krásné ve svých lokacích, v lidech, v náladě, pro mě je to prostě domov," uvedla režisérka, která by ráda natočila seriál o přírodě na Valašsku.

Pohádka se natáčela minulý rok, z převážné části ve Zlínském kraji, například v rožnovském skanzenu nebo u Valašského Meziříčí. Roli nejvyššího boha Svarožice ztvárnil Bolek Polívka, jeho exmanželka Chantal Poullainová ztvárnila jezinku, bohyněmi byly Zuzana Slavíková, Anna Polívková či Sabina Rojková.

Pohádka Největší dar Zlín - Anna Polívková a Pavel Nový

"Vzpomínám si na jeden natáčecí den, kdy byla strašná zima, docela jsme mrzli," řekla dnes Rojková. V pohádce hrají i Jiří Dvořák, Martin Stránský, Radim Fiala nebo Petr Čtvrtníček.

Distribuce v kinech byla podle Santovjákové Gerlíkové plánovaná na říjen, vzhledem k pandemii koronaviru, dopadu na kulturu a nejasné situace, jak se nákaza bude vyvíjet, je uvedení do kin odloženo na jaro příštího roku.

Pohádka Největší dar - režisérka Daria Hrubá a herečka Zuzana Slavíková

Pandemie koronaviru natáčení neovlivnila, točilo se 30 dní v loňském roce. "Ovlivnilo nás to ale během postprodukce, v březnu odřekli partneři, kteří měli pomáhat s postprodukcí," uvedla režisérka, na portálu Hithit se však podařilo vybrat půl milionu korun.

autor: Český rozhlas Zlín | zdroj: ČTK

Související