Kdo v Kroměříži koupí, neprohloupí. Podívejte se, jak se nakupovalo za první republiky

Obchodování v době první republiky mapuje interaktivní výstava nazvaná Ten kdo koupí, neprohloupí!. Výstava je k vidění v Muzeu Kroměřížska.

Ukazuje například koloniál, hokynářství a kramářství. Jak připomněla autorka výstavy Sylvie Pitruzzello, nejluxusnější zboží nabízel v období mezi dvěma světovými válkami koloniál.

Ať už šlo o cizokrajné ovoce nebo nejrůznější cukrovinky. Koloniály měly navíc otevřeno denně. "Začínali od páté hodiny ranní, to se chystalo a naváželo zboží. Většinou tam trávili čas až do té 21. hodiny. Takže opravdu dlouhá pracovní doba. To, že jsou dnes obchody otevřené permanentně, není nic nového," uvedla Pitruzzello.

Jednotlivé exponáty pocházejí ze sbírek českých a moravských muzeí a od soukromých sběratelů. Návštěvníci si budou moci prohlédnout například zhruba sto let starou pokladnu, historický stroj na výrobu zmrzliny nebo štípací kleště na cukrovou homoli.

Výstava obsahuje i řadu interaktivních prvků. Díky nim se zájemci budou moci vžít do role prodavače v koloniálu, na výročních trzích a v trafice.

autor: pes

Související