Jemná bramborová omáčka s česnekem a majoránkou podle 100 let starého receptu od Františky Lysoňkové
Za receptem na bramborovou (o)máčku jsme zajeli do Bohuslavic u Zlína k Františce Lysoňkové. Je provoněná česnekem a majoránkou, zjemněná kysanou smetanou a podávaná s masovou klobásou. Je to lahodný zázrak a můžeme ho jen doporučit.
- 7 středních brambor
- 1 velká cibule
- 2 velké lžíce sádla
- špetka kmínu
- 2 špetky soli
- 1 litr vody
- 200 g zakysané smetany
- ½ lžičky citronové šťávy
- Na jíšku:
- 70 g másla
- 3-4 stroužky česneku
- špetka soli
- špetka pepře
- 2 velké špetky majoránky
- 2 polévkové lžíce hladké mouky
- 200 ml studené vody
- K podávání:
- 4 masové klobásy
Postup
V rendlíku rozpustíme sádlo a přihodíme na něj nakrájenou cibuli, kterou osmahneme dorůžova.
Pak k cibuli přidáme oloupané a na malé kostky nakrájené brambory, osolíme je, přidáme kmín a vše zalijeme vodou. Brambory takto vaříme do poloměkka.
Česnek utřeme se solí. V kastrůlku si rozpustíme máslo. Přidáme česnek, majoránku a pepř. Společně necháme chvilku zpěnit na másle. Pak k ochucenému máslu přisypeme hladkou mouku a trochu ji opražíme. Nakonec světlou jíšku zalijeme studenou vodu a krátce povaříme.
Jíškou zahustíme ochucené vařené brambory a dovaříme je doměkka.
Na závěr omáčku zjemníme kysanou smetanou a krátce povaříme. Pokud je potřeba, přidáme pár kapek citronové šťávy a dochutíme solí.
Jako přílohu podáváme klobásu nebo uvařené vajíčko a chléb.
Františka Lysoňková
Recept vaří sama už půl století. Získala ho od své tchyně. Její manžel prohlásil, že se omáčku naučila vařit lépe jak jeho maminka. Byla přesně taková, jakou ji dělávala jeho babička. Bramborová omáčka pochází z Březolup, kde se vařila už před 100 lety.
Paní Lysoňková nás přivítala s úsměvem na tváři a zvala rovnou ke stolu. Přichystala báječný oběd. Podávala se domácí slepičí polévkA s nudličkami a vařené vepřové maso s česnekem a rýží. Byl to báječný začátek natáčení. Užili jsme si krásné vaření, ale i zahradu a domácí zvířata. Byl to zase další pěkný den!