Jedním z hrdinů atentátu na Heydricha před 80 lety byl Josef Bublík z Bánova. Poslechněte si jeho příběh

24. květen 2022 15:43

27. května 2022 je to přesně 80 let od nejdůležitějšího činu českého odboje za druhé světové války – atentátu na Reinharda Heydricha.

Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha letos uplynulo 80 let. Jedním z aktérů tohoto činu byl i Josef Bublík, který pocházel z Bánova. Jeho jméno tu nese i místní základní škola.

Smrt prominentního nacisty povzbudila také regionální odboj. Proti fašistům bojovali i výsadkáři, kteří pocházeli ze Zlínského kraje.

Konkrétní příběhy a osudy právě Josefa Bublíka, odbojářů z paraskupiny Carbon a dalších se dozvíte v rozhovoru redaktorky Českého rozhlasu Zlín Andrey Kratinové s historikem Ladislavem Slámečkou.

Další příběhy, které spojují Zlínský kraj s atentátem na Heydricha, najdete ZDE.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.