Jedním z hrdinů atentátu na Heydricha před 80 lety byl Josef Bublík z Bánova. Poslechněte si jeho příběh

24. květen 2022 15:43

27. května 2022 je to přesně 80 let od nejdůležitějšího činu českého odboje za druhé světové války – atentátu na Reinharda Heydricha.

Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha letos uplynulo 80 let. Jedním z aktérů tohoto činu byl i Josef Bublík, který pocházel z Bánova. Jeho jméno tu nese i místní základní škola.

Smrt prominentního nacisty povzbudila také regionální odboj. Proti fašistům bojovali i výsadkáři, kteří pocházeli ze Zlínského kraje.

Konkrétní příběhy a osudy právě Josefa Bublíka, odbojářů z paraskupiny Carbon a dalších se dozvíte v rozhovoru redaktorky Českého rozhlasu Zlín Andrey Kratinové s historikem Ladislavem Slámečkou.

Další příběhy, které spojují Zlínský kraj s atentátem na Heydricha, najdete ZDE.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová